Kto pilnuje limitu zwolnień podatkowych w przypadku świadczeń dla pracowników

Edyta Głębicka doradca podatkowy
W okresie świątecznym przekazaliśmy pracownikom paczki i inne świadczenia rzeczowe finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Niektórzy nasi pracownicy prawdopodobnie uzyskali je także od innych podmiotów, w których są zatrudnieni, bądź od związków zawodowych.
Czy powinniśmy sumować nasze świadczenia i otrzymane od innych podmiotów w celu ustalenia, czy nie został przekroczony limit zwolnienia podatkowego i czy w związku z tym możemy żądać od pracowników jakichś oświadczeń?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21 przewiduje szereg zwolnień od podatku, w tym dla świadczeń, które pracownik może otrzymywać od pracodawcy. Niektóre są limitowane, co oznacza, że jeżeli wartość świadczeń otrzymanych przez daną osobę, z danego tytułu, przekroczy w ciągu roku kwotę zwolnioną, od nadwyżki należy zapłacić podatek.

Dotyczy to m.in. świadczeń z zfśs (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof - zwolnionych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł) i zapomóg otrzymanych w razie indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci (art. 21 ust. 1 pkt 26 updof - zwolnionych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł).

Wyświetlono 20% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....