Kształtowanie polityki dywidendowej
Osoby fizyczne, lokujące swoje środki pieniężne w udziały w spółce z o.o. lub akcje spółki akcyjnej, kierują się różnymi przesłankami, głównie natury finansowej. Najczęściej oczekują, że wkład do spółki pozwoli im:
- uzyskać stałą, satysfakcjonującą – także płacowo – pracę,
- zwiększyć wartość udziałów/akcji w wyższym stopniu i szybszym tempie niż gdyby środki w nie zainwestowane umieszczono na lokacie bankowej lub w funduszu inwestycyjnym,
- otrzymać co roku, w postaci dywidendy, wyższe od dostępnego na rynku wynagrodzenie za powierzenie spółce środków finansowych.
Natomiast celem inwestowania w udziały/akcje spółek kapitałowych przez inne spółki – zarówno kapitałowe, jak i osobowe (jawne, komandytowe) – jest często rozszerzenie dzięki temu oferty produktów i towarów, zwiększenie udziału w rynku, neutralizacja konkurencji, zapewnienie sobie zaopatrzenia/zbytu, uzyskanie efektów synergii. Stopień realizacji tych celów wpływa również na wysokość dywidendy.
W takim przypadku główne znaczenie przy nabyciu udziałów/akcji mają przesłanki połączenia spółek lub uzyskania statusu jednostki dominującej bądź znaczącego inwestora, a więc przesłanki związane ze strategią działania firm – nabywców udziałów/akcji, w mniejszym zaś stopniu – korzyści w postaci dywidendy. Bez względu jednak na cel nabycia udziałów/akcji spółki kapitałowej ich właścicielom przysługuje prawo do udziału w zysku netto osiągniętym przez spółkę, nazywanym dywidendą.
Idea dywidendy
Decyzja o podziale zysku netto, a więc po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, na część wypłacaną właścicielom w postaci dywidendy i część pozostającą w spółce jest jedną z trudniejszych decyzji podejmowanych przez organy spółki – zarząd, radę nadzorczą, zgromadzenie właścicieli. Wymaga kompromisu między oczekiwaniami właścicieli – udziałowcy/akcjonariusze mają prawo do udziałów w zysku przeznaczonym przez walne zgromadzenie do wypłaty (art. 191 § 1 i art. 347 § 1 Ksh) – a potrzebami warunkującymi dalszy rozwój przedsiębiorstwa.
Konsekwencją wypłaty dywidendy jest przekazanie części środków pieniężnych, którymi dotychczas obracała spółka (jej zarząd), na zewnątrz spółki – do właścicieli. W następnym roku obrotowym (w praktyce w II połowie) kwota środków, którą dysponuje spółka, zostaje zatem zmniejszona o kwotę dywidendy. Z formalnoprawnego punktu widzenia wypłata ta nie może doprowadzić do utraty przez spółkę, w normalnych okolicznościach, zdolności do wywiązywania się z wymagalnych zobowiązań pieniężnych w terminie 6 mies. od dnia dokonania wypłaty zysku.
Wyświetlono 5% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
jesteś prenumeratorem miesięcznika „Rachunkowość”
Pomoc
- telefon: 22 826 56 21
- email: ⇒ pren@rachunkowosc.com.pl
- Idea dywidendy
- Przepisy dotyczące dywidendy
- Wielkość zysku i kwota do podziału
- Wskaźniki finansowe pomocne przy wyznaczaniu wysokości dywidendy
- Czynniki wyznaczające w praktyce wysokość dywidendy
- Argumentacja merytoryczna za ograniczeniem dywidendy
- Argumentacja pozamerytoryczna za ograniczeniem dywidendy