Księgowi są z nami od szkoły średniej aż do Klubu Seniora. Wywiad z prof. dr. hab. Wiktorem Gabrusewiczem, Prezesem Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Panie Profesorze, Oddział Wielkopolski, którego jest Pan Prezesem, kieruje imponującą ofertę do wszystkich zainteresowanych rachunkowością – od uczniów po seniorów.

Prof. Wiktor Gabrusewicz: To naturalne. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, a więc i jego Oddział Wielkopolski są ściśle związane z profesją księgową, ta zaś ma swoje początki w szkole średniej i przez studia oraz pracę zawodową trwa aż do Klubu Seniora.

Mamy ciekawą i bogatą ofertę zarówno dla uczniów i studentów, jak też pracowników działów księgowych przedsiębiorstw i biur rachunkowych. Nie zapominamy o seniorach. Dla nich wszystkich mamy interesujące propozycje. Z nami naprawdę można „przeżyć życie”, nie tylko zawodowe. Jeszcze chyba tylko w przedszkolach i szkołach podstawowych nas nie ma. Co więcej – oferta nasza jest skierowana nie tylko do pojedynczych księgowych, ale też, jak już wspomniałem, do biur rachunkowych, centrów finansowych i różnych firm. Organizujemy dla nich zamknięte szkolenia, na zamówienie, przygotowujemy pracowników do pracy, edukujemy, wspieramy, integrujemy.

Jednocześnie chcemy nadal rozszerzać obszary naszego działania i objąć nimi nowe środowiska, celem szerzenia i propagowania wiedzy z rachunkowości. Zamierzamy skierować naszą ofertę do prawników, sędziów, zainteresowanych osób z policji itp.

Okazała siedziba, bogata baza dydaktyczna, prężny Klub Biur Rachunkowych i Klub Młodych Księgowych, ogromna liczba przedsięwzięć. Dobre relacje ze środowiskiem akademickim. Od czego zacząć? Może powiedzmy najpierw o obecności Stowarzyszenia w szkołach średnich – bo czym skorupka za młodu nasiąknie…

Jednym z podstawowych celów statutowych Stowarzyszenia jest wspieranie młodych ludzi, którzy wybierają zawód księgowego. Dla naszego Oddziału jest to cel priorytetowy. Już kilka lat temu rozpoczęliśmy współpracę ze szkołami średnimi.

W Poznaniu mamy dwie szkoły, które nauczają zawodu technika rachunkowości i technika ekonomisty. Są to pierwsze kuźnie kadr księgowych, ponieważ bardzo dużo młodzieży po ukończeniu tych szkół od razu podejmuje pracę, zazwyczaj w zawodzie księgowego. Bardzo często przychodzą do nas na kursy doszkalające, do Klubu Młodych Księgowych i zostają naszymi Członkami.

Pięć lat temu, wraz z Zespołem Szkół Ekonomicznych im. St. Staszica w Poznaniu, uruchomiliśmy konkurs wiedzy o rachunkowości, pod nazwą „Akademia Księgowego”, skierowany do młodzieży szkół średnich z terenu Wielkopolski. Półfinały i gala finałowa odbywają się u nas. Jest to wielka impreza, promująca rachunkowość wśród młodych ludzi. Przyjeżdżają uczniowie, nauczyciele, wręczane są nagrody.

W 2012 r. w półfinale Akademii Księgowego wystartowało 72 uczniów z 28 szkół. Dla nauczycieli, którzy przyjechali z uczniami, zorganizowaliśmy odczyt „Zamknięcie roku”, łącząc przyjemne z pożytecznym. 3 kwietnia 2012 r. odbyła się czwarta już gala finałowa tego konkursu, w której uczestniczyli przedstawiciele urzędu miasta i kuratorium.

W tym roku najlepszą szkołą okazał się Zespół Szkół Ekonomicznych w Złotowie. Indywidualnie zwyciężył również uczeń tej szkoły. Patronat honorowy nad konkursem w roku 2012 objęli: Prezydent Miasta Poznania, Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Konkurs Akademia Księgowego, organizowany przez Oddział Wielkopolski, został nagrodzony przez Ministerstwo Edukacji…

Tak. To ogromny dla nas zaszczyt i powód do dumy. Informację o konkursie „Akademia Księgowego” wysłaliśmy wspólnie z Zespołem Szkół Ekonomicznych im. St. Staszica w Poznaniu na konkurs organizowany przez Ministerstwo Edukacji pod nazwą „Otwarta szkoła” i wystartowaliśmy w dziedzinie edukacja ekonomiczna. Mieliśmy dużą konkurencję, a jednak zajęliśmy I miejsce.

Wyświetlono 23% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....