Księgowa działalność nieewidencjonowana

Paweł Ziółkowski
Anna Koleśnik doradca podatkowy

Jestem księgową i pracuję na etacie. Chcę rozpocząć po godzinach własną działalność – biuro rachunkowe.
Czy w początkowej fazie działalność taka może być prowadzone w ramach działalności nieewidencjonowanej? Czy PKD 69.20Z wyklucza prowadzenie działalności nieewidencjonowanej?

Na mocy art. 76a uor usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą w rozumieniu PP. Tym samym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych ma zastosowanie definicja art. 3 PP, zgodnie z którą działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

  • uor – ustawa o rachunkowości
  • CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Jednocześnie w art. 5 PP czytamy, że nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 jest to 1050 zł) i która w okresie ostatnich 60 mies. nie wykonywała działalności gospodarczej.

Innymi słowy działalność nieewidencjonowaną może prowadzić każda osoba fizyczna (działalność taka jest „zarezerwowana” wyłącznie dla osób fizycznych – nie może być wykonywana w ramach spółki), która:

  • wykonuje działalność zarobkową,
  • uzyskuje przychód z tej działalności w wysokości do 1050 zł miesięcznie (w 2019 kwota będzie inna),
  • nie wykonywała w okresie ostatnich 60  mies. działalności gospodarczej.

Wyjątkowo – na mocy przepisów przejściowych – działalność nierejestrowaną mogą prowadzić również osoby, które przez ostatnie 12 mies. przed wejściem PP w życie (czyli przed 30.04.2018) nie były wpisane do CEIDG lub których wpis został wykreślony z tej ewidencji.

Przepisy nie uzależniają prawa do prowadzenia działalności nieewidencjonowanej od rodzaju wykonywanej działalności. Literalne brzmienie art. 76 a ust. 1 i 3 uor wskazuje jednak wyraźnie, że działalność polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych mogą wykonywać wyłącznie przedsiębiorcy, w ramach działalności gospodarczej. Biuro rachunkowe nie może więc być prowadzone w ramach działalności nieewidencjonowanej, chyba że księgowa będzie prowadziła jedynie uproszczone ewidencje (pkpir, ewidencję przychodów ryczałtowca) czy rozliczenia VAT albo będzie się zajmować prowadzeniem kadr. Żaden przepis nie nakazuje prowadzenia tych ewidencji podatkowych przez przedsiębiorcę, wyłącznie w ramach działalności gospodarczej. Mówiąc inaczej, biuro rachunkowe może być prowadzone w ramach działalności nieewidencjonowanej, pod warunkiem że w ramach biura nie będą prowadzone księgi rachunkowe.

Trzeba wówczas wziąć pod uwagę, że przychody z działalności nieewidencjonowanej zaliczane są do innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1ba–1bc updof, tym samym są one zawsze opodatkowane wg skali podatkowej, co może nie być korzystne.

Opodatkowanie działalności nieewidencjonowanej

PIT z działalności nieewidencjonowanej jest rozliczany dopiero w zeznaniu rocznym (nie trzeba płacić zaliczek w trakcie roku). Przychód z innych źródeł może być pomniejszony o koszty jego uzyskania, należy jednak zgromadzić dowody poniesienia wydatków (np. faktury zakupu materiałów biurowych, sprzętu komputerowego). Przychodów tych i kosztów nie trzeba wpisywać do pkpir ani żadnej innej ewidencji – nie prowadzi się takiej dla celów PIT. Dochód będący podstawą opodatkowania łączy się z innymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu wg skali podatkowej. Powstałą stratę można odliczyć wyłącznie od dochodu uzyskanego z tego źródła. Szerzej na ten temat była mowa w „RiP” nr 4/2018 i 5/2018.

Działalność nieewidencjonowana jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Mają też do niej zastosowanie ogólne zwolnienia z tego podatku, w tym tzw. zwolnienie podmiotowe z uwagi na nieprzekroczenie limitu sprzedaży.

Prowadzący działalność nieewidencjonowaną co do zasady nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnym. Z uwagi jednak na stanowisko ZUS świadczenie w jej ramach usług na rzecz przedsiębiorców może być obarczone sporym ryzykiem.

Więcej na temat: „Biuro Rachunkowe”
Biuro rachunkowe

Obowiązek wydania dokumentów księgowych w trakcie postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec klienta

Aleksander Woźniak
Organ egzekucyjny może żądać dokumentów księgowych od doradcy będącego pełnomocnikiem podatnika w postępowaniu egzekucyjnym. Jednak żądane informacje muszą być niezbędne do wszczęcia lub prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Biuro rachunkowe

Informowanie Szefa KAS o schematach podatkowych – obowiązki biura rachunkowego

Czy biura rachunkowe muszą zgłaszać – w ramach nowej procedury informowania o schematach podatkowych – że klient wybiera ryczałt albo podatek liniowy lub że chce się rozliczyć wspólnie z małżonkiem?
Czy trzeba zawiadamiać o korzystaniu z ulgi na badania i rozwój lub z nowej ulgi patentowej IP Box? Co z pozostałymi ulgami, z których korzystają klienci biura, jak np. ulga prorodzinna, rehabilitacyjna? Czy biuro również musi o nich informować?

Zasadniczo biuro rachunkowe nie ma takiego obowiązku. Preferencje, o których mowa w pytaniu, dotyczą bowiem rozwiązań krajowych, a w tym wypadku mają znaczenie limity wskazane w art. 86a § 4 Op. Są one stosunkowo wysokie.

Nowe przepisy o informowaniu o schematach podatkowych (DzU z 2018 poz. 2193) weszły w życie 1.01.2019 i są zawarte w art. 86a–86o Op. MF 31.01.2019 wydał do nich urzędowe objaśnienia, na podstawie art. 14a § 1 pkt 2 Op. Zastosowanie się do nich powoduje objęcie ochroną przewidzianą w art. 14k–14m Op (objaśnienia mogą być w przyszłości uzupełniane o nowe zagadnienia i komentarze).


Usługi księgowe są usługami ciągłymi

Aleksander Woźniak
Nie można samodzielnie decydować o momencie powstania przychodu ani pomijać żadnych wpłat klientów.

Tak orzekł NSA w wyroku z 3.10.2018 (II FSK 3070/16).

Od właściciela biura rachunkowego wymaga się szczególnej staranności i profesjonalizmu przy rozliczeniach podatkowych, w tym własnych. Orzeczenie NSA, podobnie jak i sądu I instancji wskazuje, że i w tej branży zdarzają się uchybienia.


Biuro rachunkowe

Brak winy zwalnia właściciela biura z odpowiedzialności

Aleksander Woźniak
Biuro rachunkowe nie ponosi odpowiedzialności za brak zmiany zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, jeżeli klient swoimi działaniami dąży do zachowania dotychczasowego statusu ubezpieczeniowego – wynika z wyroku SO w Olsztynie z 7.11.2018 (IX Ca 724/18).

Biuro rachunkowe

Kara za przywłaszczenie mienia klienta i podrabianie jego dokumentów

Aleksander Woźniak
Pobranie od klienta kwot z tytułu zaliczek na podatek dochodowy i VAT i nieodprowadzenie ich na konto US to przywłaszczenie, a podpisywanie się za niego jego imieniem i nazwiskiem na deklaracjach podatkowych to podrabianie dokumentów. Oba czyny są zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 mies. do 5 lat.

Biuro rachunkowe

Umowa o świadczenie usług księgowych zawarta z przyszłym przedsiębiorcą

Aleksander Woźniak
Jeżeli klient biura rachunkowego ma dopiero zamiar rozpocząć działalność gospodarczą, to podpisana z nim umowa jest umową z konsumentem. To zaś oznacza większe rygory związane z ochroną praw konsumenckich.

Czy i w jakim zakresie księgowy może korzystać z praw autorskich

Renata Ziólkowska
Wzrost limitu kosztów autorskich od 1.01.2018 spowodował zwiększone zainteresowanie możliwością ich naliczania. Sprawdźmy zatem, jakie są możliwości zastosowania kosztów autorskich w biurze rachunkowym.

Obowiązki biur rachunkowych związane z RODO

Biura rachunkowe znajdują się w specyficznej sytuacji, jeżeli chodzi o obowiązki wynikające z RODO. Po pierwsze działają – podobnie jak większość przedsiębiorców – jako administratorzy danych osobowych (w stosunku do danych własnych pracowników oraz klientów lub osób reprezentujących klientów). Po drugie działają jako tzw. procesorzy, czyli podmioty przetwarzające w rozumieniu art. 28 RODO w odniesieniu do danych przekazywanych przez klientów. Dotyczy to np. sytuacji, w których firma będąca klientem biura rachunkowego przekazuje mu dane swoich pracowników lub klientów.

Temat miesiąca

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – zadania biura rachunkowego

Renata Ziólkowska
Nowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wprowadza zmiany w procedurze postępowania tzw. instytucji obowiązanych, istotne m.in. dla biur rachunkowych, doradców podatkowych i biegłych rewidentów.

Chodzi o ustawę z 1.03.2018 (DzU poz. 723, dalej upft) zastępującą akt prawny o tym samym tytule z 16.11.2000. Większość jej przepisów obowiązuje od 13.07.2018. Na mocy regulacji przejściowych instytucje obowiązane (IO), w tym niektóre biura rachunkowe, doradcy i biegli, będą mieć 3 mies. na zapoznanie się z nowymi zasadami i wdrożenie stosownych reguł.


Biuro rachunkowe

Zakup sprzętu AGD i RTV przez biuro rachunkowe

Paweł Ziółkowski
Wyposażenie biura rachunkowego to nie tylko komputery i regały na segregatory w miejscu pracy. Konieczne jest również wyposażenie pomieszczeń socjalnych dla pracowników. Wydatki z tym związane stanowią co do zasady koszty uzyskania przychodów.

Biuro rachunkowe

Sądowy finał awantury w biurze rachunkowym

Aleksander Woźniak
300 zł grzywny nałożył sąd na klienta biura rachunkowego za to, że krzyczał na właścicielkę biura, używał wobec niej obraźliwych słów, popychał ją i odmówił opuszczenia biura.

Biuro rachunkowe

Umowa ustna lub dorozumiana jest równie ważna jak pisemna

Aleksander Woźniak
Wniosek o dofinansowanie nie jest częścią sprawozdania finansowego i jego przygotowanie nie mieści się w obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Kto się jednak podejmie jego sporządzenia, choćby w sposób dorozumiany, musi ponieść konsekwencje własnych zaniedbań.

Biuro rachunkowe

Księgowanie nie jest dziełem

Aleksander Woźniak
Wykonywanie na zlecenie biura rachunkowego dużej liczby jednakowych, powtarzających się czynności, w długim okresie i w sposób ciągły, wskazuje na umowę zlecenia, a nie umowy o dzieło.

Biuro rachunkowe zatrudniało księgową (emerytkę), zawierając z nią liczne umowy o dzieło. Były one podpisywane cyklicznie – co 2 tygodnie lub co miesiąc – na kilkunastodniowe okresy. Wynagrodzenie określano kwotowo, a jego wysokość zależała od ilości dokumentacji do przeanalizowania. Wypłacano je na podstawie wystawionych rachunków.


Usługi księgowe nieobjęte limitem kosztów

Wydatki na usługi księgowe zakupione od podmiotów powiązanych mogą być w pełnej wysokości zaliczone do kosztów podatkowych.

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....