Księgi i ewidencje
Kasy rejestrujące
Bez napiwku na paragonie fiskalnym
Krzysztof Hałub
2020-10-05
Dobrowolny napiwek wręczony przez klienta osobie dostarczającej posiłki na wynos nie podlega ewidencji w kasie rejestrującej.
Kasy rejestrujące
Ulga na zakup kasy on-line w mobilnej placówce gastronomicznej
Krzysztof Hałub
2020-08-05
Kontener, z którego sprzedawane są ciepłe posiłki podczas targów czy wydarzeń sportowych i który po kilku dniach jest demontowany i przenoszony w inne miejsce, nie spełnia definicji stacjonarnej placówki gastronomicznej. Zakup kasy on-line do ewidencjonowania sprzedaży w takim sklepie nie uprawnia do ulgi.
Kasy rejestrujące
Kasy fiskalne on-line w branży gastronomicznej
Krzysztof Hałub
2020-07-02
Sklep piekarniczo-cukierniczy, który oferuje usługi gastronomiczne, jest placówką gastronomiczną, objętą obowiązkiem wymiany kas rejestrujących na kasy
on-line. Nie można natomiast za taką placówkę uznać piekarni, w której sprzedaż wyrobów jest prowadzona ubocznie w stosunku do produkcji.
Księgi rachunkowe
Jakie księgi podatkowe przy prowadzeniu kilku firm
Anna Koleśnik
2020-07-02
Czy osoba fizyczna, która w poprzednim roku podatkowym prowadziła indywidualną działalność gospodarczą (przychody przekraczały równowartość
2 mln euro) i księgi rachunkowe, może w kolejnym roku, po przekształceniu tej działalności w spółkę z o.o., zarejestrować w CEIDG drugą firmę i prowadzić dla niej podatkową księgę przychodów i rozchodów?
Dowody księgowe
Zdigitalizowane faktury są podstawą do wykazania kosztów podatkowych
Anna Koleśnik
2020-06-04
Zeskanowanie papierowych faktur i zapisanie ich na serwerach w formie cyfrowej, a następnie zniszczenie papierowych egzemplarzy nie pozbawia prawa do zaliczenia kosztów udokumentowanych tymi fakturami do kosztów uzyskania przychodów.
Dowody księgowe
Wystawianie faktury do paragonu dokumentującego sprzedaż na rzecz rolnika ryczałtowego
Aneta Szwęch
2020-04-23
Firma sprzedaje towary m.in. na rzecz rolników ryczałtowych. Sprzedaż ta zasadniczo musi być potwierdzona paragonem fiskalnym, który jednak nie zawiera NIP rolnika.
Czy można wystawiać faktury do paragonu bez NIP nabywcy – „na żądanie” lub bez żądania rolnika ryczałtowego – czy też w ten sposób firma naraża się na sankcję w VAT?
Księgi rachunkowe
Zakup i używanie roweru – rozliczenie podatkowe i ujęcie w księgach
Aneta Szwęch
2020-04-17
Spółka z o.o. planuje zakup rowerów elektrycznych dla pracowników. Taki środek transportu umożliwi sprawne poruszanie się po mieście, ułatwiając dojazd do klientów z ominięciem utrudnień komunikacyjnych. Przemawiają za tym też względy ekonomiczne – utrzymanie roweru jest z pewnością tańsze niż eksploatacja motocykla czy samochodu.
Jakie będą skutki podatkowe i księgowe takiej operacji?
Księgi rachunkowe
Zakup i używanie motocykla – rozliczenie podatkowe i ujęcie księgowe
Aneta Szwęch
2020-03-11
Spółka chce dla swoich pracowników kupić motocykle, które będą wykorzystywane do celów służbowych. Ze względu na krótki czas przejazdu, niskie koszty eksploatacji oraz łatwość parkowania dojazd pracowników spółki do klientów będzie bardziej ekonomiczny niż jazda samochodem.
Jak taki zakup rozliczyć podatkowo i bilansowo?
Kasy rejestrujące
Dwie kasy fiskalne dla dwóch rodzajów działalności prowadzonej przez jednego podatnika
Marcin Szymankiewicz
2020-03-11
Spółka prowadzi w jednym miejscu dwie różne działalności – sprzedaż akcesoriów ogrodniczych i usługi architektury krajobrazu. Ma przy tym dwie marki
swojej działalności, którymi posługuje się w obrocie gospodarczym. Obie działalności prowadzone są w ramach jednej, zarejestrowanej w KRS spółki. Ewidencjonuje ona sprzedaż na rzecz osób indywidualnych na dwóch odrębnych kasach rejestrujących (starego typu, z elektronicznym zapisem kopii).
Czy może mieć dwie kasy fiskalne, każdą z nich przeznaczoną do konkretnego rodzaju działalności (jedna do usług architektury krajobrazu, a druga do sprzedaży akcesoriów ogrodniczych)?
Czy jest dopuszczalne wprowadzenie na paragonie fiskalnym dodatkowej informacji o nazwie, pod którą wykonywany jest dany rodzaj działalności?
Kasy rejestrujące
Świadczenie usług najmu i odsprzedaż mediów – zwolnienie z ewidencjonowania w kasie rejestrującej
Tomasz Krywan
2020-02-06
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rozpoczęła najem lokali użytkowych dla osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami. Sprzedaż usługi najmu oraz mediów (energia elektryczna, gaz, woda itd.) dokumentuje fakturą.
Czy sprzedaż ta jest zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na podstawie załącznika do rozporządzenia MF z 28.12.2018, pkt 2, 3, 4 i 25?
Księgi rachunkowe
Opłata wstępna w rozliczeniach międzyokresowych czynnych – skutki bilansowe i podatkowe
Aneta Szwęch
2020-02-06
Firma zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest maszyna produkcyjna. Ze względu na uproszczenia wynikające z ustawy o rachunkowości umowa jest uznawana także dla celów bilansowych za leasing operacyjny. Na podstawie obowiązujących w firmie zasad (polityki) rachunkowości opłata wstępna jest rozliczana za pośrednictwem konta rozliczeń międzyokresowych czynnych.
Czy wobec takiego sposobu księgowego rozliczania opłaty wstępnej firma w tym samym czasie powinna kwalifikować miesięczne odpisy do kosztów podatkowych? Jak ująć opłatę wstępną w księgach rachunkowych i rozliczyć dla celów podatku dochodowego?
Kasy rejestrujące
Wcześniejszy zakup kasy on-line – możliwość skorzystania z ulgi na zakup kas
Tomasz Krywan
2020-01-15
Przedsiębiorca prowadzący restaurację kupił w grudniu 2019 kasę rejestrującą on-line (która zastąpiła dotychczas stosowaną, z papierowym zapisem kopii) i rozpoczął w niej ewidencję.
Czy może skorzystać z ulgi na wymianę starej kasy na kasę on-line w deklaracji VAT-7 za grudzień?
Naprawa części do pojazdów silnikowych a obowiązek posiadania kasy on-line
Marcin Szymankiewicz
2020-01-15
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną jako PKD 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli. Polega ona jednak jedynie na naprawie części do pojazdów silnikowych (a nie samych pojazdów). Przedsiębiorca posiada kasę fiskalną, ponieważ wykonuje także usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Czy od 1.01.2020 musi mieć kasę on-line, umożliwiającą przesyłanie danych do Centralnym Repozytorium Kas?
Księgi rachunkowe
Spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego – ujęcie w księgach rachunkowych
Marek Barowicz
2020-01-15
Spółka zamierza kupić spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Niewykluczone, że następnie – po dokonaniu nakładów na adaptację – lokal zostanie przez nią wynajęty.
Jak ująć takie operacje w księgach rachunkowych? Spółka korzysta z uproszczenia polegającego na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami podatkowymi (art. 32 ust. 7 uor).
Księgi rachunkowe
Sprzedaż towaru w promocji – podatki i ewidencja księgowa
Aneta Szwęch
2019-12-10
Sprzedaż towarów po promocyjnej cenie (niższej od regularnej ceny stosowanej przez sprzedawcę, ceny rynkowej lub ceny zakupu) bądź wręcz za symboliczną złotówkę jest często stosowanym narzędziem marketingowym służącym pozyskaniu nowych klientów oraz zatrzymaniu dotychczasowych.
Przyjrzyjmy się, w jaki sposób rozliczyć ją dla celów VAT oraz podatku dochodowego, i jak ująć w księgach rachunkowych.
Kasy rejestrujące
Brak technicznej możliwości zmiany liter na kasie fiskalnej – czy konieczna jest wymiana kasy
Marcin Szymankiewicz
2019-12-10
Spółka użytkuje w swoim sklepie kasę rejestrującą kupioną w 2008, spełniającą warunki § 56 rozporządzenia MF z 29.04.2019 w sprawie kas rejestrujących. Kasa ma na stałe ustawione oznaczenia literowe stawek podatku od A do G. Są one zgodne z wymogami rozporządzenia, z wyjątkiem litery G, której przypisana jest stawka zw (zwolnienie). Nie można usunąć tego oznaczenia ani dodać kolejnego, z literą E. Spółka nie sprzedaje towarów zwolnionych z VAT, więc na paragonach nie występuje ta pozycja. Czy musi wymienić używaną kasę na nową?
Księgi rachunkowe
Przelew z rachunku VAT na rachunek US w celu zapłaty zaliczki na CIT – sposób księgowania
Aneta Szwęch
2019-11-18
Spółka oprócz rachunku rozliczeniowego w banku ma także rachunek VAT. Dotychczas dość często się zdarzało, że na rachunku VAT znajdowało się więcej środków niż na rachunku rozliczeniowym, ale spółka nie mogła ich rozchodować na cele inne niż związane z VAT.
Podobno pojawiła się możliwość regulowania z rachunku VAT zobowiązań publicznoprawnych innych niż VAT. Jak w takim razie będzie przebiegała np. zapłata zaliczki CIT z tego rachunku?
Jakie będą tego skutki podatkowe i bilansowe?
Księgi rachunkowe
Rekompensata za koszty odzyskiwania należności od dłużnika – ujęcie księgowe i podatkowe
2019-10-08
Przedsiębiorca prowadzący księgi rachunkowe ma kilku kontrahentów, którzy uporczywie, mimo monitów, zwlekają z zapłatą za kupione towary i usługi. Zastanawia się nad obciążeniem ich – poza odsetkami za zwłokę – dodatkową rekompensatą o równowartości 40 euro za koszty odzyskiwania należności.
Jakie będą tego skutki podatkowe i bilansowe?
Księgi rachunkowe
Korekta kosztów podatkowych po otrzymaniu i zwrocie dotacji
Krzysztof Hałub
2019-09-10
Otrzymanie dotacji/refundacji wolnej od podatku dochodowego bądź niezaliczanej do przychodów podatkowych powoduje obowiązek wyłączenia z kosztów podatkowych części wydatków pokrytych tą dotacją (albo odpisów amortyzacyjnych, jeżeli jest ona przeznaczona na pokrycie ceny zakupu środków trwałych i wnip).
Księga przychodów i rozchodów
Dokumentowanie zakupu od ludności zużytych części samochodowych
Krzysztof Hałub
2019-09-10
Zakup zużytych felg, opon i części samochodowych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej można ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie dowodu wewnętrznego.
Księga przychodów i rozchodów
Ujęcie w księdze przychodów i rozchodów składek ZUS osoby współpracującej
Tomasz Krywan
2019-08-07
Właściciel firmy (indywidualna działalność gospodarcza) zatrudnił na umowę o pracę swojego ojca. Obaj mają ten sam adres zamieszkania, prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Składki ZUS w takim przypadku w całości pokrywa pracodawca.
Czy poprawne będzie ujęcie w kosztach działalności gospodarczej całości składek ZUS w kolumnie 13 pkpir?
Księgi rachunkowe
Jak zaksięgować fakturę na dostawę z transportem, gdy nabywca towarów na Allegro korzysta z pakietu Smart
Agnieszka Baklarz
2019-07-02
Wykupiliśmy na portalu Allegro pakiet Smart (pakiet przesyłek do wykorzystania). Kupujemy tam towary do firmy. Na fakturze od sprzedawcy został wyszczególniony towar oraz usługa transportowa, której kosztów nie ponieśliśmy w związku z posiadanym pakietem Smart.
Jak zaksięgować taką fakturę? Czy koszty transportu netto przy usłudze Allegro Smart będą kosztem podatkowym, a jednocześnie „rabat” w kwocie brutto udzielony na usługę transportową będzie przychodem podatkowym? Czy zaksięgować tylko towar, a pominąć koszty transportu wykazane na fakturze?
Księgi rachunkowe
Jak złożyć w KRS sprawozdanie finansowe przekształconej spółki
Agnieszka Baklarz
2019-07-02
Nasza spółka z o.o. 16.03.2019 została przekształcona w spółkę komandytową. Sporządziliśmy e-sprawozdanie finansowe spółki przekształconej, jednak nie wiemy, w jaki sposób (technicznie) złożyć je w repozytorium dokumentów finansowych KRS. Próbowaliśmy korzystać z opcji bezpłatnego zgłaszania, lecz wyświetlił się komunikat „Nie znaleziono KRS”.
Co robić w takim przypadku?
Księgi rachunkowe
Zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawcę – rozliczenie PIT i ujęcie w księgach rachunkowych
Marek Barowicz
2019-05-09
Na 30.11.2018 stan zatrudnienia w spółce z o.o. przekroczył 20 pracowników, więc w 2019 stała się ona płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia społecznego. W maju spółka będzie po raz pierwszy wypłacać zasiłek chorobowy w związku z długotrwałą chorobą jednego z zatrudnionych.
Jakie obowiązki ciążą na niej jako płatniku i jak ujmować wypłaty zasiłków w księgach rachunkowych?
Kasy rejestrujące
Rezygnacja z ewidencjonowania usług dowozu pracowników w kasie rejestrującej
Tomasz Krywan
2019-05-09
Spółka oferuje swoim pracownikom dowóz do miejsca pracy. Korzystający z tej możliwości obciążani są częścią ponoszonych przez nią kosztów (w drodze potrącenia z wynagrodzenia). Świadczenie usług dowozu spółka ewidencjonuje za pomocą kasy rejestrującej.
Czy może z tego zrezygnować?
Księga przychodów i rozchodów
Wydatki na samochody u przedsiębiorcy prowadzącego autohandel – ujęcie w księdze przychodów i rozchodów
Krzysztof Hałub
2019-04-03
Firma prowadzi działalność w zakresie handlu używanymi samochodami osobowymi, które skupuje w Polsce i innych krajach UE.
W której kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy wpisać następujące wydatki: na remonty i naprawę zakupionych pojazdów (towarów handlowych), w tym zakup usług i części (np. filtry paliwa i oleju, łożyska, rozpuszczalniki, podkłady, klocki hamulcowe, żarówki, płyn do chłodnic, klamki, świece, cewki, lampy, dywaniki), kosmetyki samochodowe, a także przeglądy techniczne, opłaty za platformę usług elektronicznych (za pośrednictwem której są kupowane pojazdy z krajów UE), tablice rejestracyjne, polisy ubezpieczeniowe (OC), podatek akcyzowy?
Sprawozdanie finansowe
Czy sprawozdanie finansowe spółki jawnej trzeba przekazać Szefowi KAS
Anna Koleśnik
2019-03-01
Czy spółka jawna jest zobowiązana składać sprawozdanie finansowe w formie elektronicznej do KAS bądź do US?
Reprezentuję spółkę jawną prowadzącą pełne księgi, wpisaną do rejestru przedsiębiorców KRS. Z podatku dochodowego rozliczają się wspólnicy (osoby fizyczne). Spółka od 20 lat składała sprawozdania finansowe do US. W ubiegłym roku otrzymała wezwanie, z którego wynikało, że nie dokonano czynności prawno-skarbowych, bo sprawozdanie nie zostało dostarczone (chociaż je złożono, tylko zaginęło w US).
Księgi rachunkowe
Nowe uproszczenia w rachunkowości od 2019
Krzysztof Hałub
2018-12-13
Zatwierdzone roczne sprawozdania finansowe będą przechowywane co najmniej przez 5 lat, a nie trwale – jak wynika z dotychczasowych przepisów.
Księgi rachunkowe
e-sprawozdanie finansowe – czy podaje się kwoty w groszach
2018-12-13
Czy w ustrukturyzowanym sprawozdaniu finansowym (wg struktury logicznej i formatu określonego przez Ministerstwo Finansów w BIP) w wariancie „w złotych” należy podawać kwoty w złotych i groszach, czy w zaokrągleniu do pełnych złotych?
Księgi rachunkowe
Księgowanie depozytu gwarancyjnego z tytułu umowy leasingu
Marek Barowicz
2018-10-10
Zgodnie z zawartą umową leasingu operacyjnego firma zobowiązała się wnieść depozyt gwarancyjny, który ma służyć zabezpieczeniu ew. roszczeń leasingodawcy związanych z nienależytym wykonywaniem umowy. Będzie on płatny w częściach, wraz z kolejnymi ratami czynszu.
Jak ująć taki depozyt w księgach rachunkowych?
Księgi rachunkowe
Księgowe ujęcie podatku od przychodów z budynków
Tadeusz Waślicki
2018-09-11
Jak ujmować w księgach rachunkowych tzw. podatek minimalny (od nieruchomości komercyjnych)?
Spółka z o.o., której księgi prowadzę, ma kilka nieruchomości o wartości początkowej przekraczającej 10 mln zł. Moja wątpliwość wynika z tego, że muszę w księgach ująć zarówno zaliczkę na CIT, jak i podatek wynikający z posiadania nieruchomości.
Księga przychodów i rozchodów
Kwity autostradowe jako dowody księgowe
Tomasz Krywan
2018-09-11
Przedsiębiorca odbywa podróże służbowe samochodem osobowym stanowiącym środek trwały w prowadzonej działalności. Ponosi m.in. koszty przejazdów płatnymi polskimi autostradami, udokumentowane kwitami autostradowymi.
Czy na podstawie tych kwitów może ujmować koszty w pkpir?
Księga przychodów i rozchodów
Ujęcie w księdze przychodów i rozchodów zakupu „zielonych certyfikatów”
Tomasz Krywan
2018-08-10
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł oraz obrotu tzw. zielonymi certyfikatami.
W jakiej kolumnie pkpir należy księgować zakupy zielonych certyfikatów w celu odsprzedaży?
Księga przychodów i rozchodów
Dokumentowanie kosztów zakupu złota i srebra w celu ujęcia w pkpir
Tomasz Krywan
2018-08-10
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie skupu i sprzedaży wyrobów ze złota i srebra. Ewidencjonuje przychody i koszty w pkpir.
Czy zakupy tych metali od ludności mogą być dokumentowane dowodami wewnętrznymi?
Kasy rejestrujące
Rozpoczęcie działalności objętej obowiązkiem ewidencjonowania a dalsze zwolnienie od kas pozostałej sprzedaży
Tomasz Krywan
2018-08-10
Osoba fizyczna (psycholog) w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi konsultacji psychologicznych. Nie ma kasy fiskalnej, bo jej sprzedaż na rzecz osób prywatnych nie przekracza 20 tys. zł. Zamierza rozszerzyć działalność o świadczenie usług przewozu osób taksówką. Tego rodzaju usługi muszą być bezwzględnie ewidencjonowane w kasie fiskalnej.
Czy w związku z tym będzie musiała ewidencjonować także usługi konsultacji psychologicznych?
Księgi rachunkowe
Rozliczenie usług w toku w jednostce prowadzącej konta kosztów według rodzaju wyłącznie w zespole 4
Tadeusz Waślicki
2018-07-03
Spółka z o.o. świadczy trwające nie dłużej niż 6 mies. usługi budowlane (nie są one zaliczane do usług długoterminowych). Prowadzi także w niewielkim zakresie nieskomplikowaną produkcję, która często na dzień bilansowy nie jest zakończona. Niezakończone usługi budowlane – wycenione w odpowiednim procencie umówionej ceny, pomniejszonej o przeciętny zysk – księguje na dzień bilansowy zapisem: Wn konto 60, Ma konto 49. Podobnie ujmuje w księgach – wycenione wg cen sprzedaży netto pomniejszonych o przeciętny zysk – wyroby oraz produkcję w toku. Na dzień bilansowy saldo konta 49 przenoszone jest na wynik finansowy.
Czy w następnym roku obrotowym spółka powinna przenieść wartość usług niezakończonych z poprzedniego roku ponownie na konto 49? Jak rozliczyć i zaewidencjonować produkcję w toku na koniec okresu sprawozdawczego? Jak ustalić zmianę stanu produktów?
Spółka prowadzi ewidencję kosztów wyłącznie w zespole 4 „Koszty według rodzajów” oraz stosuje rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym.
Księga przychodów i rozchodów
Remanent w zakładzie fryzjerskim – jak wycenić częściowo zużyte kosmetyki
Tomasz Krywan
2018-06-04
Naczelnik US zarządził sporządzenie remanentu przez osobę fizyczną prowadzącą zakład fryzjerski (na pkpir).
Na jakich zasadach sporządza się taki spis? Czy trzeba w nim ująć otwarte materiały, np. żele, szampony, odżywki (nieprzeznaczone do odsprzedaży)? Jeżeli tak, jaką ich wartość przyjąć?
Księgi rachunkowe
Jak zaksięgować wpłaty w systemie PayU dokonywane przez klientów
Tadeusz Waślicki
2018-06-04
Spółka z o.o. zamierza w bieżącym roku uruchomić dodatkową sprzedaż przez sklep internetowy. Klienci będą płacić za zakupiony towar przez PayU i otrzymają go dopiero po dokonaniu zapłaty.
Jak księgować takie wpłaty?
Kiedy ujmować przychód ze sprzedaży i kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT?
Księga przychodów i rozchodów
Ujęcie w pkpir duplikatu faktury, która nie wpłynęła do firmy
Tomasz Krywan
2018-05-14
Pod koniec kwietnia 2018 przedsiębiorca otrzymał duplikat faktury za usługę transportową, wystawionej 28.11.2017. Jej oryginał nie dotarł do przedsiębiorcy (zaginął).
Jak ująć otrzymany duplikat w pkpir i ewidencji VAT?
Kasy rejestrujące
Brak podpisu klienta na protokole przyjęcia zwrotu towarów a możliwość korekty sprzedaży
Iwona Czauderna
2018-05-14
Spółka prowadzi na rzecz konsumentów sprzedaż detaliczną, ewidencjonowaną w kasach rejestrujących. Zdarza się, że klienci zwracają kupione towary.
Czy w razie braku podpisu klienta na protokole przyjęcia zwrotu towaru spółka może obniżyć podstawę opodatkowania i należny VAT, jeśli udowodni, że zwrot rzeczywiście nastąpił?
Księga przychodów i rozchodów
Księgowanie w pkpir kosztów paliwa dotyczących konkretnych zleceń
Tomasz Krywan
2018-05-14
Przedsiębiorca prowadzi firmę budowlaną. W wielu przypadkach może przypisać koszty zużytego paliwa do poszczególnych zleceń.
Koszty te powinny być księgowane w kolumnie 10 czy 13 pkpir? Czy paliwo należy wykazywać w remanencie?
Księgi rachunkowe
Roczna korekta VAT – zasady obliczania proporcji i księgowania
Tadeusz Waślicki
2018-04-13
Chciałabym prosić o informacje nt. rocznej korekty VAT naliczonego w spółce z o.o. wykonującej czynności opodatkowane i zwolnione z VAT, a także o zilustrowanie wyników takiej korekty przykładem liczbowym oraz sposobem zaksięgowania.
Jak taka korekta wpływa na wynik finansowy i podatek dochodowy?
Księga przychodów i rozchodów
Remanent w trakcie roku a zaliczka na PIT
Aleksander Woźniak
2018-04-13
Przedsiębiorca prowadzi pkpir. W ubiegłym roku kupił towar, a wydatek zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Towaru jednak nie sprzedał i na koniec roku, wskutek przeprowadzonego remanentu, musiał wykluczyć ten wydatek z kosztów. Towar sprzedał w bieżącym roku. Nie chciałby czekać z remanentem na koniec roku, tylko zrobić go już teraz, żeby móc ponownie zaliczyć wydatek do kosztów i uwzględnić go w bieżącej zaliczce na PIT.
Czy może tak postąpić, a jeśli tak, to czy musi powiadomić US o remanencie?
Księgi rachunkowe
Zmiany w zakresie sporządzania i zgłaszania sprawozdań finansowych
Anna Koleśnik
2018-03-13
Od października 2018 wejdą w życie przepisy nakładające obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej. Już od połowy marca sprawozdania te i dokumenty towarzyszące należy składać do KRS wyłącznie drogą elektroniczną.
Księga przychodów i rozchodów
Towary handlowe otrzymane nieodpłatnie – czy są kosztem uzyskania przychodów
Tomasz Krywan
2018-02-13
Ojciec osoby fizycznej ma zamiar przekazać jej prowadzone przedsiębiorstwo. W ramach tej darowizny osoba fizyczna otrzyma m.in. towary handlowe.
Czy prowadząc pkpir, będzie mogła ująć je w remanencie początkowym i uwzględnić ich wartość przy ustaleniu dochodu rocznego?
Księgi rachunkowe
Kompensata rozrachunków w walutach obcych
Tadeusz Waślicki
2018-02-13
Spółka z o.o. posiada należności i zobowiązania w walucie obcej w rozrachunkach z kontrahentem niemieckim. Prawie wszystkie są wyrażone w euro, ponieważ w tej walucie strony fakturowały wzajemną sprzedaż. Niemiecka spółka wystawiła jednak polskiej spółce również 2 faktury w dolarach. Zgodnie z zawartą umową wzajemne należności obu spółek mają zostać skompensowane na ostatni dzień lutego 2018 – bez dokonywania faktycznej zapłaty.
Proszę o wyjaśnienie – najlepiej na przykładzie liczbowym – jak dokonać wzajemnych potrąceń wierzytelności polskiego i niemieckiego kontrahenta. Po jakim kursie należy rozliczyć kompensatę oraz czy jest możliwe potrącenie należności w euro z zobowiązaniami w dolarach? Jakie warunki należy spełnić, żeby powstałe różnice kursowe były honorowane przez updop?
Księga przychodów i rozchodów
Wprowadzenie kupionej „prywatnie” kryptowaluty do pkpir
Tomasz Krywan
2018-02-13
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kupowała kryptowaluty (m.in. Bitcoin).
Czy po założeniu firmy może wprowadzić do niej nabyte kryptowaluty, a następnie sprzedać je w ramach działalności gospodarczej, dla której prowadzona będzie pkpir? Jeżeli tak, w jaki sposób to zrobić?
Kasy rejestrujące
Ponowne rozpoczęcie działalności przez osobę fizyczną a ulga na zakup kas
Tomasz Krywan
2017-11-17
Osoba fizyczna na początku 2018 zamierza otworzyć działalność gospodarczą. W przeszłości, tj. w latach 2002–2008, już ją prowadziła. Skorzystała wówczas z ulgi na zakup kasy fiskalnej.
Czy w ramach nowej działalności będzie mogła ponownie skorzystać z tej ulgi?
Kasy rejestrujące
Oprogramowanie kasy niepozwalające na zamieszczenie NIP na paragonie fiskalnym
Marcin Szymankiewicz
2017-11-14
Spółka zamierza otworzyć sieć sklepów. Kupiła drukarki fiskalne z zaprogramowaną możliwością wprowadzenia do treści paragonu fiskalnego numeru NIP nabywcy. Jednak niezbędny do ich prawidłowego działania program aplikacyjny na to nie pozwala. Czy spółka może w takim razie wydawać paragony bez NIP, mimo żądania klienta?
Księga przychodów i rozchodów
Dokumentowanie zakupów warzyw od rolników
Tomasz Krywan
2017-10-11
Podatnik prowadzi sklep spożywczy. Kupuje warzywa m.in. od rolników na bazarze. Wystawia wówczas dowód wewnętrzny i wprowadza je do pkpir jako zakup towarów handlowych.
Czy postępuje prawidłowo? Czy tak udokumentowane zakupy stanowią koszty uzyskania przychodów?
Kasy rejestrujące
Fiskalizacja kasy z nieważną homologacją
Krzysztof Hałub
2017-10-11
Można ewidencjonować sprzedaż w kasie fiskalnej, mimo że ma nieważną homologację. Istotne jest, że była ona ważna w dniu zakupu kasy.
Księgi rachunkowe
Jak zaksięgować koszty marketingu
Marek Barowicz
2017-10-11
Jak rozróżnić i prawidłowo ująć w księgach rachunkowych wydatki na marketing, obejmujące koszty promocji, reprezentacji i reklamy?
Księga przychodów i rozchodów
Księgowanie w pkpir zakupu importowanych towarów objętych procedurą uproszczoną
Tomasz Krywan
2017-09-11
Jak zaksięgować w pkpir import towarów handlowych objętych procedurą uproszczoną i jaki w tym przypadku zastosować kurs przeliczeniowy?
Mam PZC z agencji celnej z wyliczoną podstawą opodatkowania i VAT, fakturę zagraniczną w euro od kontrahenta i fakturę od agencji celnej z wyliczonym cłem. Faktura w euro została przeliczona na złote po kursie z dnia roboczego poprzedzającego dzień jej wystawienia.
Księgi rachunkowe
Użyczenie w księgach rachunkowych
Marek Barowicz
2017-09-11
Spółka z o.o. użyczyła własny środek trwały na 3 miesiące.
Jak ująć to zdarzenie w jej księgach rachunkowych?
Księga przychodów i rozchodów
Księgowanie w pkpir przychodów ze świadczenia usług przewozu osób za pośrednictwem Ubera
Tomasz Krywan
2017-08-04
Nasz klient prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług przewozu osób przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej Uber.
Jak rozliczać jego przychody w pkpir? Czy trzeba księgować wszystkie faktury, które Uber wystawia w jego imieniu za każdy przejazd, czy też można księgować przychód na podstawie zestawienia, które otrzymuje on od Ubera?
Księgi rachunkowe
Rozliczenie kosztów zagranicznej podróży pracownika, któremu nie wypłacono zaliczki
Anna Koleśnik
2017-08-04
Jaki kurs waluty należy zastosować do wyceny kosztów zagranicznych podróży służbowych pracowników i jak ująć w księgach rachunkowych powstałe różnice kursowe na rozrachunkach z pracownikami?
Pracownikom nie wypłacamy zaliczek w walucie obcej na pokrycie wydatków poniesionych w czasie podróży.
Kasy rejestrujące
Salon strzyżenia psów bez kasy fiskalnej
Krzysztof Hałub
2017-08-04
Do naszego biura zgłosiła się kobieta, która chce otworzyć salon strzyżenia psów.
Czy wykonując taką usługę, może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej do momentu przekroczenia limitu obrotów 20 tys. zł? Nie prowadzi innej działalności gospodarczej.
Księgi rachunkowe
Przedpłata na poczet sprzedaży wyrobów za granicę
Marek Barowicz
2017-07-17
Jak zaksięgować przedpłatę w walucie obcej otrzymaną na poczet sprzedaży wyrobów za granicę?
Czy otrzymanie przedpłaty wymaga naliczenia i odprowadzenia VAT należnego?
Księga przychodów i rozchodów
Koszty usług podwykonawców w pkpir
Tomasz Krywan
2017-07-17
Podatnik prowadzi firmę budowlaną i przy wykonywaniu niektórych zleceń korzysta z usług podwykonawców.
Czy koszty usług podwykonawców należy księgować w kolumnie 10, czy 13 pkpir?
Kasy rejestrujące
Kasa rejestrująca przy działalności zwolnionej przedmiotowo z ewidencjonowania i podlegającej ewidencji
Edyta Głębicka
2017-06-12
Podatnik od kilku lat prowadzi działalność w zakresie wynajmu mieszkań osobom fizycznym. Czynsze są wpłacane wyłącznie na jego konto bankowe. Na podstawie przelewów możliwe jest ustalenie, kto dokonał zapłaty i z jakiego tytułu. Obrót z najmu jest w ciągu roku zdecydowanie wyższy niż 20 tys. zł. Z uwagi na sposób zapłaty podatnik nie musiał jednak ewidencjonować najmu w kasie fiskalnej. Teraz zamierza także wynajmować na godziny kilka miejsc postojowych na własnym placu w centrum miasta. Przewiduje, że dochody z tego źródła będą niewielkie.
Czy z uwagi na rozszerzenie działalności będzie musiał wydawać paragony?
Czy powinien ewidencjonować obydwa rodzaje działalności? Czy do sumy obrotów pozwalających na zwolnienie z ewidencjonowania w kasie należy wliczać także obroty z najmu?
Księga przychodów i rozchodów
Księgowanie w pkpir kosztu pierwszej opłaty rocznej z tytułu ustanowienia użytkowania wieczystego
Tomasz Krywan
2017-06-12
Spółka jawna zawarła z gminą umowę w formie aktu notarialnego o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Zapłaciła pierwszą opłatę w wysokości 50 000 zł netto + VAT, a w kolejnych latach będzie płacić 6000 zł netto + VAT.
Czy pierwsza opłata roczna stanowi wartość początkową prawa wieczystego użytkowania jako wnip? Czy też może zostać w pkpir zaliczona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?
Księgi rachunkowe
Przecena towarów – ujęcie w księgach rachunkowych
Łukasz Walkiewicz
2017-06-12
Spółka prowadzi sprzedaż hurtową (ewidencję ilościowo-wartościową) towarów w cenach zakupu (nabycia). Zdarza się, że obniża ceny sprzedaży towarów w ramach posezonowej wyprzedaży, a także z uwagi na upływający termin przydatności, uszkodzenie itp.
Jak prawidłowo zaewidencjonować skutki takiej obniżki w księgach rachunkowych?
Księga przychodów i rozchodów
Data ujęcia w pkpir faktury prognozowej za prąd
2017-05-10
Otrzymałam fakturę prognozową wystawioną 23.03.2017, dotyczącą częściowo kwietnia i częściowo maja 2017.
W jakim miesiącu należy ująć tę fakturę po stronie kosztów w pkpir?
Księgi rachunkowe
Podział zysku w spółce z o.o. – księgowania
Wioletta Schmidt
2017-05-10
Spółka z o.o. osiągnęła zysk za 2016. Wspólnicy chcą go przeznaczyć na wypłatę dywidendy.
Kiedy można dokonać podziału wyniku? Jakie obowiązki ewidencyjne i rozliczeniowe ciążą w związku z tym na spółce?
Kasy rejestrujące
Sprzedaż wysyłkowa do innych państw UE a kasa fiskalna
Marcin Szymankiewicz
2017-05-10
Spółka ewidencjonuje sprzedaż w kasie rejestrującej od 2012. Sprzedaje towary wymienione w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień od kas, co obliguje ją do stosowania kas fiskalnych bez względu na wielkość sprzedaży. W maju 2017 zamierza rozpocząć sprzedaż wysyłkową tych towarów na rzecz klientów indywidualnych z innych państw UE. Będzie im wystawiać faktury zgodnie z przepisami o VAT.
Czy ta sprzedaż też powinna być ewidencjonowana w kasie fiskalnej?
Księga przychodów i rozchodów
Nie można stosować starego wzoru pkpir
Tomasz Krywan
2017-04-19
Jeżeli podatnik nie korzysta z ulgi B+R, to czy trzeba stosować wzór pkpir z kolumną dotyczącą kosztów działalności badawczo-rozwojowej, czy też można drukować księgę bez tej kolumny?
Księgi rachunkowe
Krajowe podróże służbowe – ewidencja księgowa
Marek Barowicz
2017-04-19
Jak ująć w księgach rachunkowych i rozliczeniu podatkowym koszty krajowej podróży służbowej pracownika? W miesiącu, w którym odbył podróż, w którym nastąpiło rozliczenie jej kosztów, czy może w miesiącu wypłaty należności z tytułu podróży?
Kasy rejestrujące
Kasy rejestrujące u lekarzy w 2017
Grzegorz Gębka
2017-04-19
Lekarz dentysta pracujący dotąd na zlecenie w prywatnych gabinetach organizuje własny gabinet, którego otwarcie planuje na maj.
Czy musi mieć kasę fiskalną już od początku działalności?
Księga przychodów i rozchodów
Ujęcie zakupu prenumeraty w pkpir
Tomasz Krywan
2017-04-19
Kiedy w pkpir prowadzonej metodą uproszczoną (tzw. kasową) należy ujmować koszty zakupu prenumerat? Czy w dacie faktury (będącej w istocie fakturą zaliczkową), czy też z datą 1 stycznia roku, w którym rozpoczyna się prenumerata?
Podobne wątpliwości mamy przy zakupie licencji i abonamentów do korzystania z programów narzędziowych on-line w okresach rocznych, gdy najpierw dokonuje się przedpłaty, a następnie dostawca wystawia fakturę, natomiast dostęp do programu jest możliwy dopiero od 1 stycznia następnego roku.
Kasy rejestrujące
Zarejestrowanie w kasie fiskalnej usługi prawnej zwolnionej z ewidencjonowania
Grzegorz Gębka
2017-03-16
Podatnik prowadzi kancelarię prawną. Ma kasę fiskalną. Część wykonywanych przez niego usług to opinie prawne sporządzane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pośrednictwem internetu. W takich przypadkach z klientami kontaktuje się wyłącznie e-mailowo i telefonicznie. Końcowa opinia wysyłana jest e-mailem po uzyskaniu płatności na rachunek bankowy. Obecnie takie usługi nie muszą być potwierdzane paragonem.
Czy będzie błędem ewidencjonowanie takiej sprzedaży w kasie? Uprościłoby to przygotowywanie dokumentów dla biura rachunkowego.
Księga przychodów i rozchodów
Koszty ubezpieczeń lekarza w pkpir
Dominika Gałka
2017-03-16
Lekarz prowadzący prywatną praktykę ubezpiecza budynek przychodni (będący jego własnością) oraz znajdujące się w nim sprzęty m.in. od kradzieży, pożaru, powodzi i innych wypadków losowych. Korzysta też z ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz na życie.
Jak rozliczyć wydatki na ten cel w kosztach uzyskania przychodów (pkpir prowadzona jest metodą kasową)?
Kasy rejestrujące
Jak liczyć limit obrotów do instalacji kasy
Grzegorz Gębka
2017-03-16
Przedsiębiorca rozpoczął działalność w 2016. Świadczy usługi biurowe (ksero, wirtualne biuro, prosta reklama) opodatkowane VAT. Wykonuje je głównie na rzecz przedsiębiorców, ale każdego miesiąca jest też co najmniej kilku klientów nieprowadzących działalności, których liczba obecnie lawinowo rośnie.
W jaki sposób liczyć limit obrotów, po którego przekroczeniu trzeba zainstalować kasę – w kwotach netto czy brutto?
Dowody księgowe
Data ujęcia w pkpir dowodu wewnętrznego
Tomasz Krywan
2017-02-14
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w lokalu użyczonym mu przez rodziców. Faktury za zużywaną w nim energię elektryczną wystawiane są na jego ojca. Opłaca je podatnik i na ich podstawie wystawia dowód wewnętrzny.
W jakiej dacie należy ujmować ten dowód w pkpir – wystawienia faktury, wystawienia dowodu wewnętrznego czy zapłaty?
Księga przychodów i rozchodów
Zaliczka za grudzień u podatnika prowadzącego pkpir – stanowisko Ministerstwa Finansów
Anna Koleśnik
2017-02-14
Z wyroku NSA opisanego w „RiP” nr 1/2017 wynika, że przedsiębiorca prowadzący pkpir przy obliczeniu zaliczki za grudzień/IV kwartał może uwzględnić różnice remanentowe (z remanentu za grudzień), nawet jeśli nie sporządzał remanentu w trakcie roku co miesiąc i nie zawiadamiał naczelnika US o jego sporządzaniu.
Czy jest to jego dobre prawo, czy też obowiązek?
Kasy rejestrujące
Czas na obowiązkowy przegląd kas rejestrujących
Grzegorz Gębka
2017-02-14
W I i II kwartale 2017 obowiązkowe przeglądy muszą wykonać podatnicy, którzy zainstalowali kasy na początku 2015 (m.in. lekarze, dentyści, prawnicy, kosmetyczki i fryzjerzy). W przeciwnym razie utracą prawo do ulgi na zakup urządzeń fiskalnych.
Księgi rachunkowe
Amortyzacja ulepszonego środka trwałego metodą degresywną
Wioletta Schmidt
2017-01-18
W maju 2015 spółka kupiła środek trwały (maszynę). Jej wartość początkową ustalono na 300 tys. zł. Od czerwca 2015 rozpoczęto amortyzację metodą degresywną z zastosowaniem współczynnika 2,0. W październiku 2016 ulepszono maszynę kosztem 30 tys. zł.
Jak dla celów bilansowych i podatkowych ustalić moment rozpoczęcia odpisów amortyzacyjnych od ulepszonego środka trwałego?
Dowody księgowe
Paragon z NIP nabywcy jako faktura uproszczona
Tomasz Krywan
2017-01-18
Podatnik, któremu prowadzę pkpir, jako dowód zakupu farb (wykorzystanych przy remoncie lokalu, w którym prowadzi działalność) przedstawił paragon ze swoim NIP.
Czy na tej podstawie mogę ująć koszt w księdze?
Księga przychodów i rozchodów
Zaliczka na PIT u podatnika prowadzącego pkpir
Edward Kosakowski Krzysztof Hałub
2017-01-18
Czy obliczając zaliczkę na PIT za grudzień (lub IV kwartał roku), podatnik prowadzący pkpir może uwzględnić różnice remanentowe?
Skoro zaliczka jest płatna do 20 stycznia, znana jest już kwota remanentu sporządzonego na 31 grudnia.
Dowody księgowe
Odliczanie straty a okres przechowywania ksiąg
Anna Koleśnik
2017-01-10
W 2011 spółka poniosła stratę, której część odliczała jeszcze od dochodu za 2015.
Jak długo powinna przechowywać księgi rachunkowe i dowody księgowe za 2011? Nie toczy się i nie toczyło wobec niej żadne postępowanie podatkowe. Spółka nie jest też w upadłości.
Księgi rachunkowe
Wniesienie części przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki komandytowej – ujęcie księgowe
Tadeusz Waślicki
2017-01-10
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (pełna rachunkowość) postanowiła wnieść do spółki komandytowej (sp.k.) zorganizowaną część przedsiębiorstwa (zcp), wydzieloną ze swojego majątku produkcyjnego. Umowa sp.k. została zawarta pod koniec listopada 2017. Wyszczególnia ona składniki majątkowe wchodzące w skład zcp w wartości księgowej na dzień zawarcia tej umowy.
Powstanie sp.k. (wpis do KRS) przewidywane jest dopiero na początku nowego roku obrotowego (styczeń, luty). Ze względu na trwającą produkcję i sprzedaż wyrobów, amortyzację środków trwałych i wnip, spłatę należności i zobowiązań itp., na dzień wpisu do rejestru sp.k. zaistnieją pewne rozbieżności ilościowe i wartościowe pomiędzy składnikami zcp wniesionymi faktycznie do spółki a wykazanymi w umowie.
Jak rozliczyć tę różnicę? Jak zaksięgować wniesienie zcp do sp.k.?
Kasy rejestrujące
Nowa ewidencja VAT u podatnika z kasami fiskalnymi
Anna Koleśnik
2016-12-15
Podatnicy rejestrujący za pomocą kas fiskalnych cały obrót – także sprzedaż na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą (obowiązkowo dokumentowaną fakturami) – od 1.01.2017 powinni ujmować każdą wystawioną fakturę w odrębnej pozycji ewidencji VAT.
Księgi rachunkowe
Zakup prenumeraty – ujęcie w księgach rachunkowych, rozliczenie podatkowe
Wioletta Schmidt
2016-12-15
Spółka wykupiła w tym samym wydawnictwie dostęp do internetowego serwisu podatkowego na okres od 1.10.2016 do 30.09.2017 oraz papierową prenumeratę czasopisma podatkowego na okres od 1.01.2017 do 31.12.2017. Zobowiązanie uregulowała (na podstawie specyfikacji) 30.09.2016, a fakturę otrzymała 10.10.2016.
Kiedy może odliczyć VAT od tych zakupów i kiedy stanowią one koszt podatkowy? Jak ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych?
Nabycie dostępu do serwisu internetowego stanowi usługę, natomiast prasy papierowej – dostawę towarów.
Księga przychodów i rozchodów
Spółka osobowa i wspólnik mogą stosować różne metody ustalania różnic kursowych
Anna Koleśnik
2016-11-15
Podatnik jest wspólnikiem w spółce komandytowej, która w 2017 zamierza wybrać rachunkową metodę ustalania różnic kursowych. Jednocześnie prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, ewidencjonując przychody i koszty tej działalności w pkpir.
Czy możliwe jest ustalanie przez spółkę różnic kursowych metodą rachunkową, skoro do różnic kursowych z działalności indywidualnej będzie stosowana metoda podatkowa?
Księgi rachunkowe
Amortyzacja przedmiotu leasingu finansowego
Łukasz Bielecki
2016-11-15
Spółka, która prowadzi księgi w oparciu o uor, zawarła umowę leasingu środka trwałego. Spełnia ona warunki leasingu finansowego. Po jej zakończeniu środek trwały przejdzie na własność korzystającego.
Czy spółka może amortyzować przedmiot leasingu zgodnie z okresem ekonomicznej użyteczności, jeżeli jest on dłuższy niż okres, na jaki zawarto umowę? Jeżeli tak, to co z nieumorzoną wartością środka trwałego na dzień zakończenia umowy?
Dowody księgowe
Czy na rachunku z umowy cywilnoprawnej musi być podpis zleceniobiorcy
Renata Ziólkowska
2016-11-15
Na stronie WWW biura prowadzimy blog podatkowy. Autorzy otrzymują wynagrodzenie po przedłożeniu papierowych rachunków z własnoręcznym podpisem. Chcemy uprościć obieg dokumentów.
Czy możemy zrezygnować z podpisu autora? Moglibyśmy wtedy dostawać rachunki e-mailem.
Księgi rachunkowe
Potwierdzanie sald należności
Wioletta Schmidt
2016-10-14
W jakim terminie wysłać do kontrahenta prośbę/wezwanie o potwierdzenie salda należności i kto je podpisuje? Czy wysyłać również prośby o potwierdzenie salda zerowego lub o nieznacznej wysokości?
Rok obrotowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Księga przychodów i rozchodów
Jak zaksięgować koszty obróbki towarów
Anna Koleśnik
2016-10-14
Jeżeli zakupione materiały są poddawane przed sprzedażą dalszej obróbce, to koszty usług zewnętrznych (wytworzenia wyrobu gotowego do sprzedaży) powinny być ewidencjonowane w kolumnie 10 pkpir.
Księgi rachunkowe
Dzierżawa i sprzedaż udziałów w księgach rachunkowych
Marek Barowicz
2016-09-15
Udziały w spółce kapitałowej mogą być przedmiotem obrotu (różnego typu czynności rozporządzających, takich jak sprzedaż czy darowizna). Udziały można również wydzierżawić. Poniżej przedstawiamy skutki podatkowe i księgowe takiej operacji.
Księgi rachunkowe
Księgowanie rozliczenia strat bilansowej i podatkowej
Tadeusz Waślicki
2016-08-15
Jak należy ująć w księgach rachunkowych spółki z o.o. rozliczenie straty bilansowej wykazanej w rachunku zysków i strat za poprzedni rok obrotowy, a w jaki sposób straty podatkowej wynikającej z zeznania CIT-8 za 2015?
Kasy rejestrujące
Przekwalifikowanie kasy fiskalnej na rezerwową
Anna Koleśnik
2016-07-13
Podatnik prowadzący działalność w zakresie handlu detalicznego artykułami spożywczymi likwiduje nierentowny punkt sprzedaży.
Czy jeśli przekwalifikuje używaną tam kasę rejestrującą (zakupioną w 2015) na rezerwową, przenosząc ją do swojego innego sklepu, będzie miał obowiązek zwrotu ulgi z tytułu jej zakupu?
Księga przychodów i rozchodów
Zestawienie faktur zakupu jako dowód księgowy
Tomasz Krywan
2016-06-06
Czy podstawą zapisów w pkpir może być zestawienie faktur zakupu za dany miesiąc (rejestr VAT)?
Uważamy, że tak, skoro art. 20 ust. 1 uor dopuszcza taką możliwość w przypadku ksiąg rachunkowych.
Księgi rachunkowe
Kurs waluty stosowany do rozliczenia zagranicznej podróży służbowej
Wioletta Schmidt
2016-06-06
Spółka delegowała pracownika w zagraniczną podróż służbową. W tym celu zakupiono w kantorze odpowiednią ilość waluty obcej (euro) na zaliczkę. Pracownik rozliczył się z zaliczki, przedstawiając rachunki.
Jaki kurs należy zastosować do wyceny zaliczki i kosztów zagranicznej podróży służbowej?
Księga przychodów i rozchodów
Specyfikacja zawartości przesyłki jako podstawa zaksięgowania kosztu w pkpir
Dominika Gałka
2016-05-08
Podatnik prowadzi działalność w zakresie internetowego handlu drobnym sprzętem elektronicznym. Oferta obejmuje m.in. aparaty fotograficzne, odtwarzacze MP3 i MP4, konsole do gier itp. Chciałby rozpocząć handel (również przez internet) rzeczami używanymi, skupowanymi od osób prywatnych.
Czy jest możliwe kwalifikowanie takich zakupów do kosztów w pkpir inaczej niż na podstawie umowy kupna-sprzedaży?
Księga przychodów i rozchodów
Jak udokumentować zakupy na targowisku
Dominika Gałka
2016-05-08
Podatnik ma zamiar prowadzić latem tzw. małą gastronomię i serwować m.in. gofry z dodatkami, w tym z owocami sezonowymi (jagody, maliny, borówki amerykańskie, truskawki). Z powodu konkurencyjnych cen owoce chciałby kupować na targu, od lokalnych hodowców i dostawców.
W jaki sposób udokumentować taki zakup w pkpir, jeśli otrzymanie od sprzedawcy faktury czy rachunku nie będzie możliwe?
Księgi rachunkowe
Zaliczenie składnika majątku do środków trwałych po roku używania
Jan Szary
2016-05-08
Spółka zakupiła składnik majątku o wartości ponad 3500 zł, którego ze względu na przewidywany okres użytkowania nieprzekraczający 1 roku – mimo spełniania innych kryteriów środka trwałego – nie ujęła w ewidencji środków trwałych, a wydatki na jego zakup zaliczyła bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Teraz, po upływie ponad roku od przyjęcia do używania, chce „ujawnić” ten środek trwały (nadal jest on używany) i skorygować koszty.
Jak przeprowadzić taką operację? Jak ująć te zdarzenia w księgach rachunkowych?
Księgi rachunkowe
Korekta przychodów ze sprzedaży w księgach rachunkowych
Wioletta Chaczykowska
2016-04-15
W marcu spółka wystawiła faktury korygujące sprzedaż, która miała miejsce w 2015, spowodowane zarówno udzielonymi rabatami, jak i pomyłkami w fakturze pierwotnej (zawyżenie ceny). Na skutek tego zmniejszeniu uległa wysokość przychodu.
Jak ująć w ewidencji księgowej te zdarzenia? Należy je rozliczyć wstecz czy na bieżąco?
Księga przychodów i rozchodów
Odpisy na nieściągalne należności w pkpir
Anna Koleśnik
2016-04-15
Czy przedsiębiorca prowadzący pkpir ma możliwość ujęcia w tej księdze odpisu aktualizującego wartość nieściągalnej należności?
Podatnik w 2015 wykonał usługi, za które nie otrzymał zapłaty. Obecnie powziął informację, że jego kontrahent został wykreślony z CEIDG (zlikwidował działalność gospodarczą).
Księga przychodów i rozchodów
Skutki ujęcia fikcyjnych faktur zakupu towaru w pkpir
Aleksander Woźniak
2016-03-16
Organ podatkowy nie szacuje kosztów uzyskania przychodów w przypadku, gdy brak jest dowodów potwierdzających poniesienie kosztów odpłatnego nabycia określonych towarów, a pozostałe zapisy w księdze dotyczące przychodów i kosztów są prawidłowe.
Księgi rachunkowe
Jak rozliczyć niedobory i nadwyżki w magazynie towarów
Wioletta Chaczykowska
2016-03-15
Hurtownia prowadzi ilościowo-wartościową ewidencję towarów, wyceniając je w cenach zakupu. W wyniku przeprowadzonej w magazynie inwentaryzacji stwierdzono zarówno nadwyżki, jak i niedobory towarów. Decyzją kierownika jednostki, na wniosek komisji inwentaryzacyjnej, część niedoborów uznano za zawinione przez magazyniera (osobę odpowiedzialną materialnie). Pozostałe niedobory uznano za powstałe z przyczyn niezależnych od niego. Stwierdzono też nadwyżki towarów.
Czy możemy skompensować nadwyżki z niedoborami? Jak ująć w księgach rachunkowych te zdarzenia? Czy dla celów podatku dochodowego niedobory można uznać za koszt uzyskania przychodów?
Księga przychodów i rozchodów
Sposób numerowania dokumentacji w pkpir
Grzegorz Gębka
2016-03-15
Czy numeracja dowodów księgowych na potrzeby prowadzenia pkpir musi być ciągła dla danego roku, czy może być miesięczna?
Księga przychodów i rozchodów
Sposób udokumentowania zakupów on-line księgowanych w pkpir
Anna Koleśnik
2016-02-18
Nabycie towarów handlowych od osób fizycznych na aukcji internetowej nie musi być potwierdzone umową opatrzoną podpisami stron. Można je wpisać do pkpir także na podstawie innych dokumentów potwierdzających poniesienie wydatku, mimo że nie zawierają podpisu sprzedawcy.
Kasy rejestrujące
Przedawnienie obowiązku zwrotu ulgi na zakup kas
Tomasz Krywan
2016-02-15
W latach 2007–2009 osoba fizyczna prowadziła działalność gospodarczą. W jej trakcie miała obowiązek stosowania kasy rejestrującej, w związku z czym kupiła kasę i skorzystała z ulgi w VAT na jej zakup. Z końcem 2009 – a więc przed upływem 3 lat używania kasy – zlikwidowała działalność gospodarczą, lecz nie zwróciła ulgi. Teraz ponownie rozpoczęła jej prowadzenie.
Czy organ podatkowy może jeszcze żądać zwrotu ulgi?
Kasy rejestrujące
Opinia na potrzeby procesu nie jest usługą prawniczą
Grzegorz Gębka
2016-01-15
Jako inżynier wykonuję m.in. opinie techniczne dla osób fizycznych, które toczą spory sądowe (opinie są wykorzystywane w sprawach cywilnych i karnych). Czy w związku z tym jestem obowiązany do ewidencjonowania obrotu w kasie? Mój obrót z tego tytułu w ubiegłym roku nie przekroczył 20 000 zł.
Kasy rejestrujące
Usługi fotograficzne a kasa fiskalna
Grzegorz Gębka
2016-01-15
Nasze biuro obsługuje przedsiębiorcę, który prowadzi studio fotograficzne. Zdjęcia przekazuje klientom na płytach CD/DVD/Blu-ray. Jego roczny obrót za 2015 nie przekroczył 20 000 zł.
Czy powinien używać kasy rejestrującej?
Księgi rachunkowe
Uproszczona ewidencja dla małych fundacji i stowarzyszeń
Anna Koleśnik
2015-12-15
Od 1.01.2016 r. tzw. małe organizacje pozarządowe (ngo) nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych. Rozporządzenie Ministra Finansów określa zasady prowadzenia przez nie uproszczonej ewidencji, podobnej do księgi przychodów i rozchodów.
Księga przychodów i rozchodów
Prowadzenie kantoru a remanent walut na koniec miesiąca
Tomasz Krywan
2015-12-15
Podatnik prowadzi kantor i rozlicza się na podstawie pkpir.
Czy na koniec każdego miesiąca ma obowiązek sporządzać remanent walut i obliczać dochód z uwzględnieniem różnicy remanentowej?
Księga przychodów i rozchodów
Faktura z roku poprzedniego - czy można ją ująć w pkpir
Tomasz Krywan
2015-12-15
Rozliczany przeze mnie podatnik (prowadzący pkpir) znalazł fakturę za usługę remontową wystawioną w grudniu 2014 r.
Czy można zaliczyć wynikający z niej koszt do kosztów uzyskania przychodów 2015 r.? Czy pomogłoby uzyskanie duplikatu tej faktury?
Kasy rejestrujące
Usługi w zakresie zwrotu podatku z zagranicy a kasa rejestrująca
Grzegorz Gębka
2015-12-15
Prowadzimy księgowość biura, które w 2015 r. rozpoczęło świadczenie usług odzyskiwania podatku dochodowego zapłaconego w różnych krajach UE przez osoby tam pracujące (polega to faktycznie na wypełnianiu formularzy podatkowych oraz kontakcie telefonicznym z tamtejszymi US). Klientami biura są osoby nieprowadzące działalności.
Czy takie biuro powinno zainstalować kasę fiskalną?
Kasy rejestrujące
Usługi paramedyczne mogą być objęte zwolnieniem z kasy fiskalnej
Grzegorz Gębka
2015-12-15
Spółka prowadzi działalność z zakresu rehabilitacji, a usługi świadczone są wyłącznie na rzecz pacjentów prywatnych. Zatrudnia magistrów rehabilitacji, którzy nie mają wykształcenia medycznego.
Czy musi zainstalować kasę fiskalną?
Kasy rejestrujące
Sprzedaż w systemie wysyłkowym poza kasą fiskalną
Grzegorz Gębka
2015-11-15
Podatnik prowadzi sklep internetowy z drobnymi artykułami i narzędziami ogrodowymi. Zamówienia w 95% realizowane są w formie wysyłkowej. Płatność w takich przypadkach następuje na rachunek bankowy. Pozostałe zamówienia realizowane są w siedzibie podatnika (bezpośredni odbiór przez nabywcę, płatność w gotówce). Podatnik ewidencjonuje cały obrót w kasie.
Czy jest możliwe ograniczenie ewidencji prowadzonej w kasie wyłącznie do obrotu gotówkowego?
Księgi rachunkowe
Czy można sporządzić „mieszane” sprawozdanie finansowe
Zbigniew Wilkosz
2015-11-15
Spółka spełnia warunki przewidziane w uor dla jednostek mikro.
Czy może sporządzić sprawozdanie finansowe częściowo według wzoru przewidzianego w nowym załączniku nr 5 do uor dla jednostek małych (rachunek zysków i strat), a częściowo zgodnie z załącznikiem nr 4 dla jednostek mikro (bilans)?
Księga przychodów i rozchodów
Data sporządzenia spisu z natury w razie zmiany wspólnika
Tomasz Krywan
2015-11-15
Do spółki jawnej wstępuje nowy wspólnik.
Na jaki dzień należy sporządzić i wpisać do pkpir spis z natury? Na dzień podpisania umowy o wejściu nowego wspólnika czy wpisu zmiany do KRS?
Kasy rejestrujące
Likwidacja działalności a obowiązek zwrotu ulgi od rezerwowej kasy
Ryszard Kubacki
2015-11-15
Podatnik 4 lata temu kupił 2 kasy, z czego jedna była rezerwowa i faktycznie nigdy nieużywana. Wszelkie formalności dotyczące kas zostały dopełnione. Obecnie podatnik likwiduje działalność.
Czy musi zwrócić ulgę za nieużywaną kasę?
Kasy rejestrujące
Usługi budowlane wykonywane w Niemczech a kasa rejestrująca
Tomasz Krywan
2015-11-15
Nasz klient prowadzi firmę budowlaną. Usługi wykonywane dla osób prywatnych ewidencjonuje w kasie fiskalnej. Ostatnio wykonywał usługi budowlane w Niemczech, dla niemieckich osób prywatnych.
Czy powinien je również rejestrować w kasie?
Dowody księgowe
Wystawienie faktury do paragonu wydanego przedsiębiorcy
Grzegorz Gębka
2015-10-15
Zdarza się, że sprzedawca bez własnej winy wydaje paragony nabywcy towaru, który prowadzi działalność gospodarczą, bo przy dokonywaniu zakupów nabywca nie zgłasza, że jest przedsiębiorcą. Następnie (przeważnie po kilku dniach) do takich paragonów są wystawiane faktury.
Czy jest to prawidłowe?
Księgi rachunkowe
Przekwalifikowanie inwestycji w nieruchomości do środków trwałych lub towarów
Tadeusz Waślicki
2015-10-15
Spółka (przedsiębiorstwo budowlane) ma 2 nieruchomości zaliczone do inwestycji. Pierwsza to budynek gospodarczy wraz z przyległym terenem, który był wynajmowany. Druga to grunt budowlany, utrzymywany ze względu na spodziewany wzrost cen. Spółka nie przedłużyła umowy najmu budynku gospodarczego, ponieważ zostanie on przeznaczony na własne cele produkcyjne. Grunt przeznaczono pod budowę kilku domów jednorodzinnych, które następnie zostaną przez spółkę sprzedane.
Czy powinnam przekwalifikować obie nieruchomości z inwestycji do środków trwałych? Jak to zrobić?
Kasy rejestrujące
Zawieszenie działalności a zakup kasy rejestrującej
Grzegorz Gębka
2015-10-15
Obsługujemy księgowo klienta, który prowadził biuro porad prawnych. Do końca 2014 r. korzystał ze zwolnienia od ewidencjonowania sprzedaży w kasie ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotu. Od 1.03. 2015 r. – zgodnie z rozporządzeniem – powinien był zainstalować kasę. Jednak od 1.02.2015 r. do końca roku zawiesił działalność.
Czy słusznie uznaliśmy, że nie musiał instalować kasy?
Kasy rejestrujące
Zwrot towaru na podstawie potwierdzenia płatności kartą kredytową
Grzegorz Gębka
2015-10-15
Firma, którą obsługujemy księgowo, zwróciła się z pytaniem nt. rozliczenia zwrotu towaru, którego sprzedaż zaewidencjonowano w kasie. Nasz klient umożliwia nabywcom zwrot towaru w terminie do 3 miesięcy od daty zakupu, jeśli towar jest pełnowartościowy - bez żadnych dodatkowych wymagań i warunków. Pewien nabywca chce zwrócić towar, jednak nie ma paragonu potwierdzającego zakup (przedstawia wyłącznie potwierdzenie płatności kartą kredytową).
Czy możliwe jest ujęcie tego zwrotu w ewidencji zwrotów oraz obniżenie podstawy opodatkowania VAT?
Księga przychodów i rozchodów
Ujęcie w pkpir wydatku na nabycie praw autorskich do programu komputerowego
Tomasz Krywan
2015-09-15
Podatnik - osoba fizyczna prowadząca pkpir - zamówił napisanie programu komputerowego (na umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, zawartą z osobą fizyczną niebędącą przedsiębiorcą). Dzieło zostało wykonane w sierpniu. Począwszy od września podatnik chce sprzedawać - innym przedsiębiorcom - licencję na korzystanie z tego programu.
Jak ująć w pkpir wydatki na nabycie praw autorskich do programu?
Kasy rejestrujące
Kasa fiskalna w mobilnej gastronomii
Grzegorz Gębka
2015-09-15
Przedsiębiorca ma przyczepę gastronomiczną, w której przygotowuje i sprzedaje przekąski, np. hot dogi. Działalność prowadzi w całym województwie, w okresie letnim, na różnego rodzaju festynach, piknikach i w miejscach uczęszczanych przez ludzi.
W latach ubiegłych przez wzgląd na wysokość obrotów nie rejestrował ich w kasie fiskalnej. W tym roku też nie zainstalował kasy. Czy prawidłowo?
Kasy rejestrujące
Zwolnienie z kasy fiskalnej po wznowieniu działalności
Grzegorz Gębka
2015-09-15
Podatnik kilka lat temu prowadził działalność w zakresie sprzedaży lodów w miejscowościach nadmorskich. Sprzedaż ewidencjonował w kasie fiskalnej. W związku z wyjazdem za granicę zlikwidował firmę. Po prawie 6 latach wrócił do kraju i chce otworzyć nowy biznes: usługi w zakresie projektowania i zakładania ogrodów.
Czy może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży w kasie do limitu 20 000 zł?
Dowody księgowe
Wystawienie faktury na żądanie na podstawie skanu paragonu fiskalnego
Grzegorz Gębka
2015-09-15
Obsługujemy spółkę handlującą przez internet. Klientom, którzy nie wyrazili chęci otrzymania faktury, spółka wraz z towarem wysyła wydrukowany paragon. Zdarza się, że po jakimś czasie część z tych osób żąda wystawienia faktury.
Czy sprzedawca może wystawić fakturę na podstawie zeskanowanego paragonu (jego cyfrowej fotokopii)? Wysyłanie oryginału paragonu pocztą/kurierem do sprzedawcy, aby otrzymać fakturę, byłoby sporym utrudnieniem dla nabywcy. Niekiedy w ogóle nie dysponuje on oryginalnym paragonem, ponieważ np. go zgubił. Czy w takim przypadku spółka ma prawo wystawić fakturę?
Księgi rachunkowe
Refundacja z NFZ
Wioletta Chaczykowska
2015-09-15
Apteka otrzymuje z NFZ dopłaty (refundacje) do ceny sprzedawanych leków.
Jak ujmować w księgach rachunkowych przychody z ich sprzedaży i otrzymane dopłaty?
Kasy rejestrujące
Najem prywatny przedsiębiorcy a kasa fiskalna
Tomasz Krywan
2015-08-15
Osoba fizyczna prowadzi sklep przemysłowy, jest z tego tytułu zarejestrowana jako czynny podatnik VAT i ma kasę fiskalną. Ponadto wynajmuje prywatne mieszkanie (najemcą jest osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą).
Czy czynsz najmu powinien być ewidencjonowany za pomocą kasy rejestrującej?
Księgi rachunkowe
Korekta zawyżenia przychodów ujawnionego po sporządzeniu sprawozdania finansowego
Wioletta Chaczykowska
2015-07-15
W spółce z o.o. przez pomyłkę zaliczono do przychodów 2014 r. dotację na zakup środka trwałego otrzymaną w grudniu. Błąd zauważono niedawno.Jak ująć w księgach rachunkowych skutki takiej pomyłki? Rok obrotowy spółki pokrywa się z kalendarzowym i sprawozdanie finansowe zostało już sporządzone. W rezultacie błędu wynik finansowy został znacznie podwyższony. Wpłynął on również na wysokość dochodu podatkowego za 2014 r.
Księga przychodów i rozchodów
Jak ewidencjonować przychody i koszty wspólnego przedsięwzięcia
Anna Koleśnik
2015-07-15
Jeśli działalność gospodarcza ma być prowadzona wspólnie, przez dwie lub więcej osoby fizyczne bez formalnego zawiązywania przez nie spółki cywilnej, to każda z nich powinna założyć własne księgi podatkowe.
Księga przychodów i rozchodów
Ujmowanie sprzedaży w pkpir za cały miesiąc jednym dokumentem
Ryszard Kubacki
2015-07-15
Pozyskaliśmy klienta prowadzącego jednoosobowe przedsiębiorstwo. Dotąd samodzielnie zajmował się swoją księgowością. Przejmując pkpir i dokumenty księgowe, stwierdziliśmy, że księgował przychody na podstawie jednego dokumentu księgowego - wydruku z systemu, w którym wystawiał faktury (wskazane są tam globalnie kwoty netto i brutto). Dopisywał do niego sprzedaż ewidencjonowaną w kasie rejestrującej.
Czy było to prawidłowe?
Kasy rejestrujące
Dwie faktury do paragonu
Marcin Szymankiewicz
2015-07-15
Czy można wystawić dwie lub więcej faktur do sprzedaży udokumentowanej jednym paragonem fiskalnym?
Księgi rachunkowe
Rozliczanie w czasie straty z tytułu eksploatacji i utrzymania nieruchomości przez spółdzielnię
Zbigniew Wilkosz
2015-06-15
W 2014 r. w spółdzielni mieszkaniowej powstała znaczna nadwyżka kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości nad opłatami. Aby nie zwiększać drastycznie opłat za lokale, spółdzielnia chciałaby nadwyżkę tę, figurującą na koncie 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe", odnieść na rachunek zysków i strat stopniowo przez trzy lata.
Czy jest to możliwe?
Kasy rejestrujące
Jedna kasa dla kilku punktów usługowych
Grzegorz Gębka
2015-06-15
Nasz klient prowadzi jednoosobową kancelarię prawną. Ma kilka punktów (biur) na terenie dwóch województw, w których świadczy swoje usługi, głównie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Od 1.03.2015 r. jest zobligowany do ewidencji obrotu w kasie rejestrującej.
Czy powinien posiadać odrębne kasy w każdym z biur, czy wystarczy jedna, przenośna? Nie zatrudnia pracowników, a kasa, którą zakupił, jest niewielkich rozmiarów, może więc przewozić ją ze sobą.
Kasy rejestrujące
Przekazanie pracownikom kart multisport poza kasą fiskalną
Anna Koleśnik
2015-06-15
Spółka kupuje pracownikom karty multisport uprawniające do korzystania z obiektów sportowych (m.in. basenów, siłowni). Zakup kart finansowany jest częściowo z zfśs, a częściowo przez samych pracowników (opłata jest potrącana przy wypłacie wynagrodzenia). Karty kupowane są też dla dzieci pracowników bądź osób towarzyszących - wtedy finansowane są w całości przez pracowników (potrącenie z wynagrodzeń). Spółka prowadzi ewidencję sprzedaży na rzecz klientów detalicznych za pomocą kas rejestrujących.
Czy powinna ewidencjonować również wydanie kart pracownikom?
Księgi rachunkowe
Paczki na Dzień Dziecka sfinansowane ze środków obrotowych firmy
Wioletta Chaczykowska
2015-05-15
Ze środków obrotowych spółki zakupiono paczki dla dzieci pracowników na Dzień Dziecka.
Czy odprowadzić od nich składki ZUS oraz PIT? Czy wydatki na paczki są kosztem podatkowym spółki? Jak zaewidencjonować ten zakup oraz rozliczenia podatkowe w księgach rachunkowych?
Księga przychodów i rozchodów
Zakup paliwa i doładowań do telefonu udokumentowany zagranicznym paragonem
Anna Koleśnik
2015-05-15
Przedsiębiorca prowadzący pkpir świadczy usługi budowlane (remontowe). Ostatnio wykonywał remont domu we Francji. Do dokumentacji księgowej dołączył paragony fiskalne (bez NIP) na zakup za granicą paliwa do samochodu ciężarowego i doładowań telefonu komórkowego. Czy wskazane wydatki można na tej podstawie ująć w księdze?
Kasy rejestrujące
Obsługa najmu prywatnego a kasa fiskalna
Paweł Ziółkowski
2015-05-15
Nasze biuro rachunkowe obsługuje kilka osób nieprowadzących zarejestrowanej działalności gospodarczej a świadczących jedynie usługi najmu prywatnego.
Czy wykonywane na ich rzecz usługi powinniśmy rejestrować w kasie fiskalnej? Od 1.03.2015 r. zainstalowaliśmy kasę, kierując się ów-czesnymi wyjaśnieniami Ministra Finansów.
Księga przychodów i rozchodów
Straty z likwidacji towarów nieprzedstawiających wartości rynkowej
Tomasz Krywan
2015-04-15
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą stwierdziła, że część towarów na stanie magazynowym, ze względu na upływ czasu, nie przedstawia wartości rynkowej. Zamierza te towary zlikwidować.
Jak stratę z tego tytułu ująć w pkpir?
Księgi rachunkowe
Ujęcie spóźnionej faktury
Zbigniew Wilkosz
2015-04-15
Czy księgowanie zewnętrznego obcego dowodu księgowego w miesiącu jego faktycznego otrzymania a nie wystawienia (np. potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym wykonanie usług zafakturowano 28 lutego, natomiast jednostka fakturę otrzymała dopiero 16 marca) narusza zasady prawidłowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?
Jeśli tak, to jak rozwiązać ten problem, gdy jednostka sporządziła już zestawienie obrotów i sald za luty?
Księgi rachunkowe
Jak zaksięgować podatek u źródła potrącony we Włoszech
Wioletta Chaczykowska
2015-04-15
Polska spółka z o.o. uzyskała we Włoszech przychód z tytułu należności licencyjnych, w wysokości (po przeliczeniu na złote) 30 000 zł. Zgodnie z włoskim prawem podatkowym i umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zagraniczny kontrahent przy zapłacie potrącił 10% zryczałtowany podatek dochodowy.
Jak ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych spółki?
Księgi rachunkowe
Jak rozliczyć skonto
Zbigniew Wilkosz
2015-04-15
Czy skonto uzyskane za wcześniejszą zapłatę dostawy towarów zmniejsza cenę ich nabycia, czy stanowi przychód finansowy?
Księgi rachunkowe
Odpis aktualizujący od należności dochodzonej na drodze sądowej
Wioletta Chaczykowska
2015-03-15
Jeden z kontrahentów spółki zalega ze spłatą należności z tytułu dostaw. Należność ta jest bezsporna, nie jest jeszcze przedawniona. W związku z tym skierowano sprawę do sądu.
Jak ująć w księgach rachunkowych to zdarzenie? Czy należy dokonać odpisu aktualizującego?
Kasy rejestrujące
Zgłoszenie instalacji kasy - w którym urzędzie skarbowym?
Ryszard Kubacki
2015-03-15
Podatnik, osoba fizyczna, korzystający ze zwolnienia z VAT z uwagi na niewielkie obroty, ma obowiązek zainstalować kasę rejestrującą. Kupił kasę i chcemy zgłosić to do urzędu skarbowego, aby uzyskać zwrot wydatku.
Zastanawiamy się jednak, do którego urzędu: czy do właściwego według miejsca zamieszkania podatnika (w którym rozlicza się on z podatku dochodowego), czy do właściwego według miejsca prowadzenia działalności (do którego należałoby płacić VAT, gdyby podatnik nie korzystał ze zwolnienia)?
Kasy rejestrujące
Raporty fiskalne przy braku sprzedaży
Ryszard Kubacki
2015-03-15
Od 1.03.2015 r. spółka jest zobowiązana do rejestrowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych w kasie fiskalnej. Zakupiliśmy kasy do każdego z naszych biur i dokonaliśmy stosownych zgłoszeń. Nasza działalność skupia się zasadniczo na obsłudze przedsiębiorców, klienci indywidualni zdarzają się sporadycznie - nieraz nawet rzadziej niż raz na kilka miesięcy.
Czy jeśli w danym dniu bądź miesiącu nie wystawiamy paragonu z kasy rejestrującej, jesteśmy zobowiązani generować raporty dobowe i raporty miesięczne?
Dowody księgowe
Jak długo przechowywać faktury zakupu środków trwałych
Anna Koleśnik
2015-03-15
Dokumenty dotyczące ustalenia wartości początkowej środka trwałego powinny być przechowywane przez cały okres amortyzacji, aż do upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego za ostatni rok, w którym zakończono jego amortyzację.
Księga przychodów i rozchodów
Koszty utrzymania lokalu udokumentowane fakturami wystawionymi na małżonka
Tomasz Krywan
2015-03-15
Na potrzeby działalności gospodarczej podatnik wykorzystuje lokal stanowiący wspólność majątkową jego i żony. Część umów dotyczących tego lokalu została zawarta przez żonę podatnika i to na nią wystawiane są faktury dokumentujące niektóre koszty utrzymania lokalu.
Czy koszty udokumentowane takimi fakturami można księgować w pkpir męża?
Księgi rachunkowe
Jak zaksięgować zwrot towarów sprzedanych w grudniu
Wioletta Chaczykowska
2015-03-15
W lutym 2015 r., w związku ze zwrotem przez kontrahenta części towarów zakupionych w grudniu 2014 r., spółka wystawiła fakturę korygującą.
W księgach którego roku ująć kwotę zmniejszającą przychód?
Księgi rachunkowe
Jak zaksięgować fakturę za telefon za zeszły rok
Wioletta Chaczykowska
2015-02-15
Spółka otrzymała w lutym fakturę za usługi telekomunikacyjne wykonane na przełomie lat obrotowych 2014/2015. Obejmuje ona rozmowy za grudzień 2014 r. i styczeń 2015 r. oraz abonament za styczeń i luty 2015 r.
Jak ująć w księgach rachunkowych tę fakturę?
Księga przychodów i rozchodów
Koszt zakupu wyposażenia potwierdzonego fakturą wystawioną przed jego dostawą
Tomasz Krywan
2015-02-15
Od niemieckiego sprzedawcy firma nabyła urządzenie za 400 euro (jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów). Urządzenie otrzymano 3.02.2015 r. razem z fakturą wystawioną 28.01.2015 r.
Z jaką datą ująć zakup w pkpir i ewidencji wyposażenia oraz jaki kurs przeliczeniowy zastosować?
Księga przychodów i rozchodów
Jak udokumentować zakup kwiatów od działkowców
Tomasz Krywan
2015-02-15
Prowadzę pkpir dla kwiaciarni, która skupuje kwiaty m.in. od właścicieli ogródków działkowych, którzy je wyhodowali.
Czy koszty ich zakupu można dokumentować dowodami wewnętrznymi?
Księga przychodów i rozchodów
Przychody z nieodpłatnych świadczeń ‒ dokumentowanie i ujęcie
Tomasz Krywan
2015-02-15
W biurze osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą miał miejsce pożar. Na czas remontu biura kontrahent tej osoby nieodpłatnie użyczył jej lokal na tymczasowe biuro.Jak dokumentować i wykazywać w pkpir przychody z tego tytułu?
Księgi rachunkowe
Przekazanie towarów na potrzeby przedsiębiorstwa
2015-01-15
Jednostka rejestruje detaliczną sprzedaż towarów za pomocą kas fiskalnych. W ciągu roku z własnych sklepów są pobierane towary zużywane na cele ogólnogospodarcze (utrzymanie czystości). Ewidencję towarów w sklepach prowadzi się wartościowo, w cenach sprzedaży brutto. Koszty ujmowane są tylko na kontach zesp. 5.
Jak udokumentować wydanie towarów oraz jak księgować te operacje? Czy ujmować je w kasie fiskalnej?
Księgi rachunkowe
Czy skan rachunku hotelowego jest dowodem księgowym
2015-01-15
Czy wydrukowany skan rachunku (chodzi o pobyt w hotelu podczas delegacji zagranicznej) może być podstawą do uznania wydatku poniesionego przez pracownika, który zagubił oryginał i zaksięgowania jako koszt?
Księga przychodów i rozchodów
Księgi rachunkowe dla spółki, księga podatkowa dla wspólnika
Anna Koleśnik
2015-01-15
Osoba fizyczna jest wspólnikiem w spółce cywilnej, zobowiązanej do prowadzenia w 2015 r. ksiąg rachunkowych (ze względu na osiągnięcie progu 1 200 000 euro). W 2015 r. zamierza dodatkowo rozpocząć indywidualną działalność gospodarczą.
Czy przychody i koszty tej działalności można ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, czy też należy zaprowadzić dla niej księgi rachunkowe?
Księga przychodów i rozchodów
Jakie księgi dla cudzoziemca
Anna Koleśnik
2015-01-15
Zgłosiła się do nas osoba, która ma białoruskie obywatelstwo, ale posiada kartę pobytu i miejsce zameldowania oraz zamieszkania w Polsce. Zakłada tu działalność gospodarczą i chce powierzyć nam swoje rozliczenia.
Czy możemy dla niej prowadzić księgę przychodów i rozchodów, czy też konieczne będzie prowadzenie ksiąg rachunkowych?
Księga przychodów i rozchodów
Jak zaewidencjonować sprzedaż środka trwałego
Zofia Ruwnicka
2015-01-15
Podatnik sprzedał środek trwały (naczepę) do Rumunii. W jaki sposób rozliczyć to w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?