Krajowe podróże służbowe – ewidencja księgowa

Marek Barowicz
Jak ująć w księgach rachunkowych i rozliczeniu podatkowym koszty krajowej podróży służbowej pracownika? W miesiącu, w którym odbył podróż, w którym nastąpiło rozliczenie jej kosztów, czy może w miesiącu wypłaty należności z tytułu podróży?

Z racji odbycia podróży służbowych pracownikom przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów i innych niezbędnych udokumentowanych wydatków uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb (m.in. opłat parkingowych i bagażowych, opłat za przejazd drogami płatnymi, zakup paliwa).

  • FP – Fundusz Pracy
  • FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych

Zasadniczo są to przychody ze stosunku pracy (zwolnione z opodatkowania PIT – w przypadku diet i ryczałtów do wysokości określonej w rozporządzeniu o podróżach służbowych). Stanowią więc dla pracodawcy koszty podatkowe w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem jednak, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przeciwnym razie będą kosztem podatkowym w miesiącu ich wypłaty/postawienia do dyspozycji pracownika (art. 22 ust. 6ba, art. 23 ust. 1 pkt 55 updof oraz art. 15 ust. 4g, art. 16 ust. 1 pkt 57 updop).

Jeśli wypłacone diety czy ryczałty przekraczają limity określone w rozporządzeniu o podróżach służbowych, to podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu. Obciążające pracodawcę składki ZUS, na FGŚP oraz FP z tytułu tych należności pracowniczych wypłaconych postawionych do dyspozycji pracownika w miesiącu:

Wyświetlono 20% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....