Koszty ze stosunku pracy – albo zryczałtowane, albo faktycznie poniesione

Krzysztof Hałub

Przychód z pracy można pomniejszyć albo o zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, albo o faktycznie poniesione wydatki na dojazdy do pracy. Nie można natomiast przyjąć za kilka miesięcy kosztów zryczałtowanych, a za pozostałą część roku – faktycznie poniesionych.

Tak wynika z interpretacji KIS z 31.07.2018 (0114-KDIP3-3.4011.265.2018.2.JM).

  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Podatniczka w 2017 uzyskała przychody z jednego stosunku pracy. Dojeżdżała do pracy – przez 8 mies. pociągiem, a przez 4 mies. komunikacją miejską. Nie otrzymywała od pracodawcy zwrotu kosztów dojazdu. Koszty dojazdu pociągiem były udokumentowane imiennymi biletami okresowymi i były wyższe od określonych ustawowo kosztów zryczałtowanych. Do obliczenia dochodu za 2017 ze stosunku pracy jako koszty uzyskania przychodów przyjęto za 8 mies. wydatki w faktycznie poniesionej wysokości, udokumentowane imiennymi biletami okresowymi, a za 4 mies. kwotę 445 zł (111,25 zł × 4 mies.). KIS stwierdziła, że było to nieprawidłowe.

Jak czytamy w interpretacji, wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia od przychodu ze stosunku pracy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 2 updof. Jeżeli jednak roczne koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 2 updof są niższe od wydatków na dojazd do zakładu pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, na podstawie art. 22 ust. 11 ww. ustawy, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te wnioskodawczyni może przyjąć w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi.

Niedopuszczalne jest jednak łączenie ryczałtowych kosztów za część miesięcy, a za pozostałe ustalanie ich w kwocie faktycznie poniesionej na te bilety. Należy albo stosować ryczałtowe rozliczanie kosztów zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy, albo w wysokości wydatków faktycznie poniesionych udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi zgodnie z art. 22 ust. 11 ustawy.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....