Koszty uzyskania i ulga miesięczna przy wypłacie pensji byłym pracownikom
Potwierdza to interpretacja KIS z 14.05.2019 (0114-KDIP3-2.4011.162.2019.2.JG1). Organ wskazał, że zakład pracy przy obliczaniu zaliczki na PIT ma obowiązek odliczyć od uzyskanych w danym miesiącu przychodów ze stosunku pracy miesięczną kwotę kosztów uzyskania przychodów: Decydującym warunkiem zakwalifikowania uzyskanego przychodu do przychodów ze stosunku pracy jest (...) istnienie (obecnie bądź w przeszłości) stosunku pracy. Nie ma przy tym znaczenia faktyczne pozostawanie w stosunku pracy w momencie dokonywania wypłaty. W konsekwencji za przychód ze stosunku pracy uważa się także wypłaty dokonane bądź postawione do dyspozycji pracownika po rozwiązaniu z nim stosunku pracy, czyli również dokonane byłemu pracownikowi.
- updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
Jeśli chodzi o kwotę zmniejszającą podatek, to – jak przypomniała KIS – warunkiem jej potrącenia jest przedstawienie pracodawcy oświadczenia (PIT-2) wskazującego m.in., że jest on właściwy do stosowania tego zmniejszenia. Zgodnie z art. 32 ust. 4 updof zakład pracy nie zmniejsza zaliczki o miesięczną ulgę, jeżeli „podatnik powiadomił go o zmianach stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia”.
Jak zauważyła KIS, w przepisie tym ustawodawca nie użył pojęcia „pracownik”, tylko „podatnik”. Bez znaczenia jest zatem, czy wynagrodzenie jest wypłacane w trakcie trwania stosunku pracy, czy też po jego ustaniu. (...) Istotne jest, aby w chwili wypłaty wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy nadal były spełnione warunki, od których ustawodawca uzależnia prawo do zmniejszenia zaliczki na PIT.
Jeżeli nie doszło do zmiany stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia określonego w art. 32 ust. 3 updof, to sam fakt ustania stosunku pracy powodujący, że strony tego stosunku przestają być dla siebie „pracownikiem” i „zakładem pracy” nie oznacza, że płatnik traci uprawnienie do pomniejszenia zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek od wypłaconego wynagrodzenia za ostatni miesiąc obowiązującej umowy o pracę. Płatnik nadal wypłaca wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy, a więc jako zakład pracy, jeżeli podatnik, którym jest były pracownik, nie powiadomił o zmianach stanu faktycznego wynikającego ze złożonego oświadczenia.
A zatem skoro od ustania stosunku pracy do dnia wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego stan faktyczny wynikający ze złożonych oświadczeń PIT-2 nie uległ zmianie, wnioskodawca powinien zmniejszyć obliczoną zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.