Korzystanie z baz danych na własne potrzeby nie jest obciążone podatkiem u źródła

Jeżeli w ramach udostępnienia oprogramowania oraz baz danych nie dochodzi do przeniesienia praw autorskich ani przekazania tych praw do używania, nie można mówić o należnościach licencyjnych. W konsekwencji nie wystąpi konieczność pobrania podatku u źródła.

Tak wynika z interpretacji KIS z 31.01.2018 (0115-KDIT2-3.4010.385.2017.1.MJ).

  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Polska uczelnia kupiła od firmy z Niemiec licencję na korzystanie z oprogramowania komputerowego oraz dostęp do baz danych (czasopism, książek, bazy zdjęć itp.). Nie nabyła prawa do kopiowania, powielania na potrzeby osób trzecich, modyfikowania ani rozpowszechniania zakupionego programu oraz dostępu do baz. Pojawiła się wątpliwość, czy taka forma korzystania z nich stanowi „należności licencyjne”, o których mowa w art. 12 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i czy tym samym podlega w Polsce podatkowi u źródła zgodnie z art. 21 ust. 1 updop.

Organ podatkowy potwierdził że nie, argumentując to następująco: prawo do korzystania z oprogramowania komputerowego, zgodnego z prawem autorskim, przekazywane może być na wiele sposobów, z których każdy odmiennie określa kwestie natury praw, jakie odbiorca nabywa w ramach konkretnych uzgodnień dotyczących programu. Zaliczenie należności, wypłacanych przez Wnioskodawcę, do odpowiedniej kategorii przychodów w rozumieniu updop oraz umowy polsko-niemieckiej zależy od istoty praw, jakie Wnioskodawca nabywa w ramach umowy (…).

Zakres uprawnień nabywcy do korzystania z oprogramowania komputerowego i baz danych jest ograniczony jedynie do wykorzystania ich na własne potrzeby, w określonym czasie. Zatem płatności dokonywane przez Wnioskodawcę na rzecz firm z siedzibą w RFN (…) nie podlegają opodatkowaniu w Polsce podatkiem u źródła.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....