Korekta VAT należnego, w przypadku gdy wierzytelności są nieściągalne (tzw. złe długi)

Jak ująć w księgach rachunkowych korektę VAT należnego zawartego w wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona w rozumieniu przepisów o VAT. Jak postąpić, gdy wierzytelność ta zostanie uregulowana?

Ustawa z 16.11.2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. z 2012 r. poz. 1342) wprowadziła w art. 11 zmiany do ustawy o VAT. W myśl znowelizowanego art. 89a tej ustawy podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz VAT należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, w przypadku gdy nieściągalność wierzytelności z tego tytułu została uprawdopodobniona. (Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadające na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona).

Wyświetlono 25% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....