Korekta VAT należnego przy odwrotnym obciążeniu

Zofia Ruwnicka
W maju 2014 r. spółka (podatnik VAT) zakupiła pręty stalowe na potrzeby inwestycyjne. Fakturę otrzymała w czerwcu 2014 r., więc VAT z niej wynikający odliczyła w rozliczeniu za czerwiec. W styczniu 2015 r. otrzymała od dostawcy korektę tej faktury polegającą na dopisaniu wyrazów "odwrotne obciążenie" i wyeliminowaniu z jej treści kwoty wartości sprzedaży netto, stawki oraz kwoty należnego VAT.W jaki sposób rozliczyć VAT od tej transakcji - czy w deklaracji za styczeń 2015 r. (według daty otrzymania faktury korygującej od dostawcy), czy za czerwiec, kiedy to odliczyliśmy VAT z błędnie wystawionej faktury?

Jeżeli zakupione pręty stalowe są wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, a zapewne tak jest, to są objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia (samoopodatkowania) na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 7 tej ustawy. Obowiązek naliczenia i zapłaty VAT jest przesunięty ze sprzedawcy na nabywcę towaru (zgodnie z art. 17 ust. 2 dostawca nie rozlicza VAT należnego). Nie ma tu znaczenia, jak zachowa się dostawca, tak więc nabywca w każdym przypadku powinien rozliczyć VAT należny zgodnie z obowiązkiem podatkowym. Powstaje on na zasadach ogólnych, czyli - co do zasady - z chwilą wykonania dostawy (art. 19a ust. 1).

Wyświetlono 24% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....