Korekta przychodu nie przywróci utraconego prawa do ryczałtu

Aleksander Woźniak

Korekta przychodu dokonana w następnym lub kolejnym roku podatkowym nie może wpływać na ustalenie prawa do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Kto w roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnie przychód przekraczający ustawowy limit, musi założyć pkpir oraz płacić PIT na ogólnych zasadach.

Tak wynika z wyroku NSA z 30.05.2018 (II FSK 1378/16).

  • NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
  • uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Przedsiębiorca opodatkowywał swoje przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W 2012 zadeklarował przychód w kwocie 629 tys. zł, przez co przekroczył kwotę 150 tys. euro (obecny limit to 250 tys. euro), uprawniającą do opłacania ryczałtu (zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 uzpd). Następnie 30.04.2014 złożył korektę zeznania za 2012, w której wykazał przychód poniżej 150 tys. euro. Podstawą korekty było wystawienie faktury korygującej z 3.04.2014, a dotyczącej faktury z 31.05.2012.

Sąd zakwestionował taki sposób postępowania: W uzpd ustawodawca nie przewidział możliwości powrotu do rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w sytuacji, gdy wcześniej podatnik utracił to uprawnienie i był obowiązany stosować zasady ogólne. Dotyczy to również sytuacji, w której korekta deklaracji w okresie późniejszym spowodowała obniżenie przychodów do kwoty poniżej limitu.

Dokonana korekta nie mogła wywołać skutków w zakresie zastosowania przesłanki do opodatkowania w formie ryczałtu. Miała jedynie wpływ na ustalenie prawidłowej wysokości przychodu do opodatkowania. Prawo do ponownego rozliczania się w formie ryczałtu (...) po utracie tego prawa w przypadku przekroczenia w roku poprzedzającym rok podatkowy limitu przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności (określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) podatnik nabędzie po złożeniu, zgodnie z art. 9 ust. 1, pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....