Korekta przychodów przedsiębiorcy po przekształceniu w spółkę

Ryszard Kubacki doradca podatkowy
Jednoosobowa spółka z o.o. powstała w styczniu 2016 r. w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Spółka kontynuuje prowadzoną działalność gospodarczą, w ramach której zawiera umowy dystrybucyjne z firmami handlowymi. Do faktur wystawionych za sprzedane towary udziela „zaliczkowych” rabatów, dokumentowanych fakturami korygującymi. Zastosowany rabat „zaliczkowy” może być za niski lub za wysoki w stosunku do faktycznie zrealizowanej sprzedaży. Stąd po zakończeniu roku wystawiana jest zbiorcza faktura korygująca pomniejszająca lub powiększająca wartość zafakturowanej uprzednio sprzedaży (korygująca rabat).
Czy korekta podatku dochodowego w związku z wystawieniem zbiorczej faktury korygującej rabaty udzielone w 2015 r. powinna nastąpić w okresie wystawienia faktur sprzedażowych (2015 r.), czy też tej faktury korygującej, a zatem w rozliczeniu spółki w 2016 r.?

Zgodnie z art. 551 § 5 Ksh przedsiębiorca będący osobą fizyczną może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową). W myśl art. 5841 § 1 Ksh przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla go z CEIDG.

Wyświetlono 29% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....