Korekta faktur po przekształceniu działalności indywidualnej w spółkę kapitałową

Spółka z o.o. lub akcyjna powstała na skutek przekształcenia działalności indywidualnego przedsiębiorcy ma prawo wystawiać i rozliczać faktury korygujące w odniesieniu do transakcji dokonanych przed przekształceniem.
  • Op – Ordynacja podatkowa
  • Ksh – Kodeks spółek handlowych
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Warunkiem jest jednak, by takie korekty (zwiększające bądź zmniejszające podatek należny) nie skutkowały pojawieniem się zaległości podatkowych u przekształconego przedsiębiorcy. W razie podwyższenia wartości sprzedaży i należnego VAT z powodu okoliczności istniejących w dacie powstania obowiązku podatkowego przed przekształceniem, wystawić i rozliczyć korekty powinna osoba fizyczna – były przedsiębiorca.

Potwierdza to m.in. interpretacja KIS z 6.04.2018 (0115-KDIT1-2.4012.98.2018.1.AP).

Zgodnie z art. 551 § 5 Ksh przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą). Skutkiem przekształcenia jest przejście wszelkich praw oraz obowiązków przedsiębiorcy przekształcanego na spółkę (art. 5842 § 1 Ksh). W wyniku tej sukcesji uniwersalnej w momencie przekształcenia stroną umów o dostawę towarów oraz o świadczenie usług, zawartych przez przedsiębiorcę, staje się automatycznie spółka przekształcona.

Sukcesję na gruncie prawa podatkowego reguluje art. 93a § 4 Op. Zgodnie z nim jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje wyłącznie w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych). Nie przejmuje ona natomiast obowiązków podatkowych (w zakresie obowiązków odpowiada na zasadach właściwych dla osób trzecich).

W związku z tym spółka jako sukcesor indywidualnego przedsiębiorcy będzie mieć możliwość wystawiania faktur korygujących do faktur wystawionych przed przekształceniem, jeżeli korekta ta nie spowoduje powstania zaległości podatkowych u tego przedsiębiorcy. W przeciwnym razie to on sam będzie zobowiązany do korekty, rozliczenia i zapłaty należnego VAT za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....