Kontrola krzyżowa – zakres żądania przekazania ksiąg w formacie JPK
Organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających u kontrahenta (dawniej zwanych kontrolą krzyżową) nie może żądać od kontrahenta podatnika przekazania pełnych ksiąg podatkowych w formie JPK, lecz jedynie ich wyciągu obejmującego dane związane z zakresem kontroli lub postępowania podatkowego prowadzonego u podatnika.
- Op – Ordynacja podatkowa
- JPK – Jednolity Plik Kontrolny
W myśl art. 274c § 1 pkt 2 Op organ podatkowy, w związku z postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową, może zażądać od kontrahenta podatnika wykonującego działalność gospodarczą przekazania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych, wyciągu z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych zapisanego w postaci JPK, jeżeli kontrahent ten prowadzi księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych.
Gdyby poprzestać na literalnym brzmieniu tego przepisu, to skoro nie precyzuje on zakresu wyciągu z ksiąg i dowodów księgowych, można by dojść do wniosku, że organ podatkowy ma w tym względzie nieograniczone możliwości.
Jednak nie sposób pominąć pozostałych regulacji art. 274c Op, w tym przede wszystkim § 1 pkt 1 – historycznie poprzedzającego § 1 pkt 2.
To właśnie z § 1 pkt 1 wynika, że czynności sprawdzające podejmowane na podstawie art. 274c Op mają charakter tzw. kontroli krzyżowej, a więc żądanie od kontrahenta wyciągu z ksiąg podatkowych lub dowodów księgowych nie może obejmować tych zapisów ksiąg podatkowych oraz tych dowodów księgowych, które nie są związane z zakresem postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej prowadzonej u podatnika.
Wprowadzenie przez ustawodawcę możliwości żądania przez organ podatkowy danych w formie elektronicznej nie miało na celu rozszerzenia uprawnień organów podatkowych, lecz usprawnienie – połączone ze zmniejszeniem kosztów – prowadzonych postępowań.
Zatem żądanie wyciągu z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych, o którym mowa w art. 274c § 1 pkt 2 Op, podobnie jak żądanie przedstawienia dokumentów, o którym mowa w pkt 1, dotyczyć może jedynie tego zakresu, który jest związany z postępowaniem lub kontrolą u podatnika.