Kolejne zmiany w VAT od lipca 2018

Ledwo w Dzienniku Ustaw ukazały się przepisy dotyczące mechanizmu tzw. podzielonej płatności w VAT, a Ministerstwo Finansów już szykuje kolejne uszczelniające zmiany w ustawie o VAT, które wg założeń mają wejść w życie 1.07.2018.

Chodzi m.in. o:

  • likwidację możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego (gdy obroty nie przekraczają limitu 200 tys. zł rocznie) przez podatników prowadzących sprzedaż internetową i telefoniczną niektórych towarów (komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, sprzętu elektrycznego, agd i rtv), a także dla świadczących usługi faktoringu,
  • uzależnienie możliwości wystawienia dla nabywcy (podatnika VAT) faktury VAT z tytułu sprzedaży zarejestrowanej w kasie fiskalnej od wymienienia na paragonie dokumentującym tę sprzedaż jego numeru NIP – ma to wyeliminować wystawienie „pustych” faktur do paragonów (dla osób innych niż te, które faktycznie dokonały zakupów),
  • wprowadzenie sankcji dla podatników, którzy wystawią fakturę z naruszeniem powyższych reguł i tych, którzy ujmą w ewidencji VAT fakturę niezawierającą NIP podatnika czy dotyczącą sprzedaży udokumentowanej paragonem bez NIP (w wysokości 100% kwoty VAT wykazanego na fakturze),
  • wykluczenie możliwości składania kaucji gwarancyjnej przez nowo powstałe podmioty (miałyby ją tylko podmioty działające jako podatnik VAT czynny przez co najmniej 1 rok przed wpisaniem do wykazu).

Przy okazji w ustawie o VAT mają być wprowadzone inne zmiany – m.in. doprecyzowujące obecne regulacje w zakresie wykreślania podatników z rejestru VAT. Jednoznacznie zapisano, że wykreślony może być wyłącznie podatnik składający „zerowe” deklaracje VAT, czyli takie, w których nie została wykazana ani sprzedaż, ani zakupy (a nie ten, który wykazuje same zakupy).

W przepisach określających zwolnienie z VAT dla dostawy budynków i budowli wskazano, że pierwszym zasiedleniem poza oddaniem do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi jest również rozpoczęcie użytkowania tych obiektów – po ich wybudowaniu lub ulepszeniu – na własne potrzeby.

Ustawodawca chce też obniżyć wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego do 15% w przypadku, gdy podatnik złoży korektę deklaracji podatkowej w trakcie kontroli celno-skarbowej.

Inną nowością ma być zmiana progu powiązań kapitałowych z 5 do 25% w ślad za analogicznym rozwiązaniem przyjętym w ustawach o podatku dochodowym.

Projekt ustawy nowelizującej – z 13.02.2018 – jest obecnie na etapie opiniowania.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....