Kiedy zaniechanie inwestycji nie rodzi obowiązku korekty VAT

W 2009 r. spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) zakupiła grunt pod budowę nowej siedziby. W latach 2010–2011 ponosiła wydatki na dokumentację projektową, rozbiórkę wzniesionych na gruncie obiektów, uporządkowanie i tymczasowe ogrodzenie terenu. W 2012 r., ze względu na pogorszenie się sytuacji ekonomicznej i brak środków, podjęto decyzję o zaniechaniu inwestycji. Grunt nie został sprzedany.
Czy spółka traci prawo do uprzednio dokonanego odliczenia VAT naliczonego od tych wydatków i ma obowiązek korekty odliczenia?

Nie, jeżeli zaniechanie inwestycji nastąpiło z przyczyn niezależnych od spółki. Takie stanowisko zajmują obecnie zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne, zgodnie z unijną dyrektywą i orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (dalej ETS).

W świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z nieistotnymi w omawianym przypadku zastrzeżeniami). Spółka miała więc prawo do bieżącego odliczenia podatku naliczonego przy ponoszeniu wydatków inwestycyjnych, gdyż zakupów tych dokonywała w celu ich wykorzystania do działalności gospodarczej opodatkowanej VAT.

Prawo to przysługuje także, jeżeli podatnik w chwili ponoszenia wydatku nosił się z zamiarem jego wykorzystania do celów działalności gospodarczej, jednak w okresie późniejszym do takiego wykorzystania nie dojdzie.

Wyświetlono 19% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....