Kiedy powstaje przychód podatkowy z tytułu korekty opłat za korzystanie ze środowiska

Zakład Energetyki Cieplnej wystąpił do Urzędu Marszałkowskiego we wrześniu 2012 r. o korektę opłat za korzystanie ze środowiska w roku 2010. Zostały one zawyżone wskutek nieuwzględnienia działania urządzeń odpylających. Urząd Marszałkowski nadpłatę zwrócił w 2012 r. Czy zwrot stanowi przychód podatkowy roku 2012, czy trzeba cofnąć się do roku 2010, sporządzić nową deklarację CIT 8 i zapłacić odsetki zwłoki?

Jak wnioskujemy, chodzi o korektę opłat za korzystanie ze środowiska, o których mowa w art. 273 ust. 1 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. nr 25, poz. 150 z późn. zm.; zmiana ostatnia: Dz. U. z 2012 r. poz. 460), wnoszonych do Urzędu Marszałkowskiego zgodnie z art. 284 ust. 1 tej ustawy. Opłaty te ustala podmiot korzystający ze środowiska we własnym zakresie. Są to obowiązkowe opłaty za legalne, gospodarcze korzystanie ze środowiska (nie są to opłaty podwyższone – sankcyjne). Z chwilą ich zapłaty i ujęcia na koncie kosztów zalicza się je do podatkowych kosztów uzyskania przychodów (są to koszty pośrednio związane z przychodami).

Wyświetlono 30% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....