Kiedy nagroda nie wchodzi do podstawy naliczania składek

W przedsiębiorstwie wypłacane są – zgodnie z regulaminem wynagradzania – nagrody jubileuszowe pracownikom, do których prawo nabywają oni nie częściej niż co 5 lat. Przedsiębiorstwo zmieniło zasady wypłaty nagród jubileuszowych od stycznia tego roku, w części dotyczącej okresów pracy uprawniających do nabycia prawa do nagrody.
Według nowych zasad pracownikowi, który w marcu 2009 r. otrzymał nagrodę za 20-lecie pracy, należałow maju 2013 r. wypłacić nagrodę za 25-lecie, od której naliczona została zaliczka na podatek dochodowy i składki ZUS. Pracownik zakwestionował potrącenie składek od nagrody; czy ma rację?

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów updof z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem:

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, oraz zasiłków, oraz
  • przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne (Dz. U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

Wyświetlono 42% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....