Czyszczenie tapicerek samochodowych a zwolnienie z ewidencji
(…) Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest czyszczenie i pranie tapicerek samochodowych oraz polerowanie nadwozi. (…) W zaświadczeniu o numerze identyfikacyjnym REGON określono dla Wnioskodawcy rodzaj przeważającej działalności wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007) 4520Z, który jest taki sam jak dla mechaników. Wnioskodawca dokonuje sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Świadczone usługi czyszczenia i prania tapicerek samochodowych oraz polerowania nadwozi odzwierciedla kod PKWiU: 45.20.3 (usługi mycia, czyszczenia samochodów i podobne). Łączna kwota z działalności z tytułu świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w roku 2014 i 2015 kwoty 20 000 zł. Wnioskodawca nie był obowiązany do ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących od początku prowadzenia działalności gospodarczej do 2014 r.
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą obowiązku stosowania kasy rejestrującej ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, tj. czy jako że posiada PKD jak mechanicy, powinien on również posiadać kasę fiskalną.
(…) Ustawodawca wprowadził rozporządzeniem z 4.11.2014 r. wyłączenia w stosowaniu zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W § 4 pkt 2 lit c) wskazane są usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania). Należy jednak zwrócić uwagę, że w ww. rozporządzeniu przy identyfikowaniu usług, które nie są zwolnione z ewidencjonowania na kasie rejestrującej bez względu na osiągane obroty, ustawodawca nie odwołuje się do klasyfikacji statystycznych. Decydująca zatem będzie tutaj wykładnia celowościowa.
Zgodnie z definicją internetowego słownika języka polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. - www.sjp.pwn.pl) naprawa oznacza usunięcie w czymś usterek, uszkodzeń i doprowadzenie czegoś do stanu używalności.
Natomiast, zgodnie z definicją ww. słownika termin polerować oznacza wygładzać powierzchnię przedmiotu w celu nadania jej gładkości i połysku.
Termin czyścić, zgodnie z definicją ww. słownika, oznacza pozbywać się zanieczyszczeń lub brudu.
Termin pranie, zgodnie z definicją ww. słownika, oznacza wszystkie czynności związane z usuwaniem brudu z odzieży, tkanin itp., natomiast słowo prać to czyścić tkaniny za pomocą wody i/lub środków chemicznych.
Mając na uwadze powyższe (…) usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) nie obejmują usług w zakresie czyszczenia i prania tapicerek samochodowych oraz polerowania nadwozi. Zatem, wyłączenie z korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących, o którym mowa w § 4 pkt 2 lit c) ww. rozporządzenia nie odnosi się do świadczonych przez Wnioskodawcę ww. usług. Tym samym, Wnioskodawca świadcząc usługi w zakresie czyszczenia i prania tapicerek samochodowych oraz polerowania nadwozi nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej do momentu przekroczenia przez Wnioskodawcę kwoty obrotu w wysokości 20 000 zł. zrealizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty, jednakże nie dłużej niż do 31.12.2016 r., z uwzględnieniem § 5 ust. 2 ww. rozporządzenia, o ile Wnioskodawca nie zacznie wykonywać czynności, o których mowa w § 4 pkt 2 lit c) rozporządzenia.