Kara za przywłaszczenie mienia klienta i podrabianie jego dokumentów

Aleksander Woźniak
Pobranie od klienta kwot z tytułu zaliczek na podatek dochodowy i VAT i nieodprowadzenie ich na konto US to przywłaszczenie, a podpisywanie się za niego jego imieniem i nazwiskiem na deklaracjach podatkowych to podrabianie dokumentów. Oba czyny są zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 mies. do 5 lat.

W sprawie rozpatrzonej 24.04.2018 (II K 497/16, wyrok nieprawomocny) SR w Nysie orzekł wobec księgowej karę łączną 1 roku pozbawienia wolności, przy czym jej wykonanie warunkowo zawiesił na 3-letni okres próby.

  • US – urząd skarbowy

Księgowa zobowiązała się wykonywać usługi rachunkowe na rzecz swojego znajomego. Na podstawie dostarczanych jej dokumentów miała obliczać i wpłacać do US podatek VAT oraz zaliczki na PIT znajomego i jego pracowników. Umowę zawarli ustnie.

Wyświetlono 21% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....