Kantory jednak bez kas fiskalnych

Minister Finansów przedłuży do końca 2018 zwolnienie dla kantorów od obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasach rejestrujących. Powstał już projekt stosownego rozporządzenia.
  • MRiF – minister rozwoju i finansów

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1.01.2018 kantory (za wyjątkiem prowadzonych przez banki i skok) objęto bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania. Prowadzący działalność w zakresie wymiany walut zostali zobligowani do zainstalowania kas rejestrujących od 1.04.2018. Eksperci wskazywali, że obowiązek ten niczemu nie służy – w szczególności nie przyczyni się do poprawy ściągalności VAT, bo wymiana walut i pośrednictwo w niej są zwolnione z tego podatku. Ponadto obowiązujące dotąd wymogi w zakresie ewidencjonowania operacji zakupu i sprzedaży walut oraz ich dokumentowania w zupełności wystarczą do kontroli prawidłowości rozliczenia podatku dochodowego. Nowy obowiązek niesie zaś dla przedsiębiorców dodatkowe koszty.

Resort finansów najwyraźniej przychylił się do tego poglądu. Poinformował o pracach nad zmianą rozporządzenia MRiF z 20.12.2017 w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jak czytamy w komunikacie z 22.02.2018, zmiany dotyczą zwolnienia podmiotów prowadzących działalność w zakresie wymiany walut z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących do końca 2018. W związku z tym branża nie będzie zobligowana do zakupu kas i rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży od 1.04.2018. Jest to reakcja na liczne postulaty podmiotów wykonujących działalność w tym zakresie, które wskazują na specyfikę prowadzenia tego rodzaju działalności i związane z tym problemy z ewidencjonowaniem sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Projekt rozporządzenia zmieniającego z 6.03.2018 jest obecnie na etapie opiniowania.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....