JPK_VAT w 2018 także dla najmniejszych firm
Chodzi o pełną ewidencję VAT, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, prowadzoną przez czynnych podatników VAT. Wszystkie inne ewidencje podatkowe mikroprzedsiębiorców (np. pkpir, ewidencja przychodów) mogą być prowadzone w dowolnej formie – żaden przepis prawa nie nakłada obowiązku prowadzenia ich komputerowo.
- ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
- Op – Ordynacja podatkowa
- JPK – Jednolity Plik Kontrolny
Nadal mogą być też „odręcznie” wystawiane faktury, niemniej trzeba je potem wprowadzić do elektronicznego rejestru zakupów i sprzedaży.
Obowiązek składania JPK_VAT wynika z art. 82 § 1b Op. Jest to informacja o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres, przekazywana przez podatnika Szefowi KAS (do Ministerstwa Finansów) co miesiąc, za dany miesiąc do 25. dnia miesiąca następnego, bez wezwania. Przesyła się ją wyłącznie w wersji elektronicznej, przez internet. Dane są pobierane bezpośrednio z prowadzonej komputerowo ewidencji VAT. JPK ma określony układ i format (schemat XML), ułatwiający jego przetwarzanie.
Pierwsza JPK_VAT będzie składana przez mikrofirmy za styczeń 2018 – w terminie do 26 lutego (25.02.2018 to niedziela).
Obowiązek comiesięcznego jej przesyłania obejmuje także podatników rozliczajączch się z VAT kwartalnie (w JPK_VAT wykazuje się te operacje gospodarcze, które wystąpiły w miesiącu, za który składana jest informacja).
W razie zmiany danych konieczne jest ponowne złożenie JPK (w trybie korekty). Pierwotną wersję JPK_VAT za dany miesiąc oznacza się numerem 0, pierwszą korektę – jako 1, a kolejne za ten sam okres – 2, 3, 4 itd. Korekty dokonuje się niezwłocznie po zidentyfikowaniu błędów.
JPK_VAT musi być opatrzona certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym podatnika lub jego pełnomocnika (np. właściciela czy pracownika biura rachunkowego). Można ją wysłać za pomocą programów księgowych mających taką funkcję lub za pomocą komercyjnych aplikacji. Ministerstwo Finansów zapowiada, że na początku 2018 udostępni specjalną bezpłatną aplikację do wystawiania i ewidencjonowania faktur VAT oraz generowania i wysyłania JPK_VAT.
JPK na żądanie
Od 1.07.2018 przedsiębiorcy mikro, mali i średni (w rozumieniu usdg) będą przekazywać organom podatkowym – wyłącznie na ich żądanie (zgłoszone np. w toku czynności sprawdzających czy postępowania podatkowego) – także inne struktury JPK. Ale tylko w przypadku, gdy prowadzą księgowość w formie elektronicznej (przy użyciu programów komputerowych). Podstawą do tego jest art. 193a Op. Podatnicy, którzy np. prowadzą pkpir w formie papierowej, nie będą mieć takiego obowiązku – na żądanie organu podatkowego przekażą papierową księgę.
Przez księgi prowadzone przy użyciu programów komputerowych należy przy tym rozumieć nie tylko te, które są prowadzone za pomocą programów specjalnie do tego przeznaczonych, lecz także innych wykorzystywanych do tego celu (np. Excela).
JPK na żądanie obejmują:
- księgi rachunkowe – JPK_KR,
- wyciąg bankowy – JPK_WB,
- magazyn – JPK_MAG,
- faktury – JPK_FA,
- pkpir – JPK_PKPIR,
- ewidencja przychodów – JPK_EWP.
Struktury JPK opublikowane są na stronie internetowej BIP Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa. Tam też dostępna jest broszura informacyjna nt. struktury JPK_VAT (3), obowiązującej od 1.01.2018 (była o niej mowa w „RiP” nr 11/2017).