JPK od 1 lipca dla największych firm
- MF – Minister Finansów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
JPK ma umożliwić automatyczną analizę – w toku czynności sprawdzających (kontroli krzyżowych), kontroli podatkowych, postępowania podatkowego i kontrolnego prowadzonego na podstawie ustawy o kontroli skarbowej – danych niezbędnych dla potrzeb tego postępowania, dzięki przekazaniu ich przez podatnika w szablonowym pliku o stałym formacie, strukturze, treści i logice prezentacji danych.
Siedem struktur logicznych JPK
Struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w postaci plików XML, których mogą żądać organy podatkowe, zostały 9.03.2016 zaprezentowane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Są to:
1. Księgi rachunkowe,
2. Wyciąg bankowy,
3. Magazyn,
4. Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT,
5. Faktury VAT,
6. Podatkowa księga przychodów i rozchodów,
7. Ewidencja przychodów.
Sposób przekazania danych organom podatkowym (wymagania techniczne, kwestie bezpieczeństwa) określi rozporządzenie MF.
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów można też zapoznać się z odpowiedziami resortu na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania dotyczące JPK.
Podstawą prawną żądania przez organy podatkowe ksiąg i dowodów księgowych w formacie JPK jest art. 193a § 2 Op wprowadzony ustawą z 10.09.2015 o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1649, dalej nowelizacja).
W regulacjach przejściowych tej ustawy (art. 29, art. 31 pkt 2) zapisano, że obowiązek przekazywania danych w postaci JPK ciąży od 1.07.2016 wyłącznie na podatnikach niebędących mikroprzedsiębiorcami, małymi bądź średnimi przedsiębiorcami w rozumieniu usdg. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy od tego dnia mogą, ale nie muszą stosować JPK – obowiązkowy stanie się on dla nich dopiero od 1.07.2018.
Brak takiego obowiązku po stronie mikroprzedsiębiorców wynika wyraźnie z art. 29 nowelizacji w brzmieniu nadanym ustawą z 13.05.2016 o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Pozostali podatnicy, a więc przede wszystkim tzw. duzi przedsiębiorcy są obowiązani wdrożyć JPK od lipca 2016.
Z przepisów można wywnioskować, że obowiązek ten od lipca 2016 ciąży również na podatnikach niebędących przedsiębiorcami w rozumieniu usdg (niewpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS ani do CEIDG) i to bez względu na ich „rozmiar”. Chodzi m.in. o fundacje i stowarzyszenia, ale też np. osoby fizyczne prowadzące przedszkola i szkoły niepubliczne.
Odpowiadając na pytanie redakcji „RiP” w tej sprawie (czy i od kiedy obowiązek wdrożenia JPK obejmie podatników niemających statusu przedsiębiorcy w rozumieniu usdg), resort finansów stwierdził jednak, że obowiązek wdrożenia JPK dla podatników nie mających statusu przedsiębiorcy w rozumieniu usdg nastąpi 1.07.2018. Ministerstwo Finansów przewiduje publikację kolejnych struktur dla tych podatników, którzy będą chcieli przekazywać księgi na zasadzie fakultatywnej.
Nie jest to oficjalne stanowisko, a odpowiedź na zapytanie prasowe. O ile wątpliwości dotyczące obowiązków mikroprzedsiębiorców zostały usunięte w drodze zmiany ustawy, o tyle analogicznych zmian nie poczyniono przy tej okazji w odniesieniu do podatników niebędących przedsiębiorcami w rozumieniu usdg. Jak się jednak dowiedzieliśmy, MF zamierza wkrótce (być może już na początku przyszłego tygodnia) wydać interpretację ogólną dotyczącą stosowania nowych przepisów o JPK, która rozwieje wszelkie wątpliwości w tym temacie.