JPK Magazyn – wymogi a rzeczywistość
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) jest co do istoty narzędziem mającym ułatwić i usprawnić kontrolę sprawowaną przez organy podatkowe. Składa się on – jak wiadomo – z 2 członów. Pierwszy to comiesięczne sprawozdanie nt. VAT (JPK_VAT) przesyłane do Ministerstwa Finansów przez wszystkie jednostki (na razie oprócz jednostek mikro). Drugi człon to przekazywanie, na imienne wezwanie organu podatkowego, danych objętych określonym modułem ewidencji księgowej. Jednostki, stosując systemy informatyczne, mają obowiązek bezpośredniego przekazania danych zawierających objęte konkretnym modułem informacje gospodarcze za wyznaczony okres wg standaryzowanego układu i formatu. Od połowy 2018 r. drugi człon systemu JPK będzie obowiązywać także mikro-, małe i średnie jednostki.
Jednym z modułów objętych tym członem jest moduł dotyczący gospodarki magazynowej (JPK_MAG). To, jakich danych oczekuje organ podatkowy w jego ramach (poza identyfikacją podatnika), przedstawia tabela poniżej.
Z opisu modułu wynika, że u podstaw jego koncepcji leży założenie, że:
- zapasy (materiały, towary, wyroby gotowe) są w toku magazynowania objęte bieżącą ewidencją, a zatem następuje rejestracja każdego obrotu nimi (przychodu, rozchodu),
- każdy obrót dokumentują znormalizowane formularze Pz, Wz, Rw, Mm,
- obroty (dane ilościowe) objęte poszczególnymi dokumentami są wyceniane.
Wyświetlono 8% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
jesteś prenumeratorem miesięcznika „Rachunkowość”
Pomoc
- telefon: 22 826 56 21
- email: ⇒ pren@rachunkowosc.com.pl