JPK_FA nie obejmie faktur wystawionych na papierze

Mikroprzedsiębiorcy, którzy odręcznie wystawiają faktury, nie podlegają od 1.07.2018 obowiązkowi sporządzania JPK_FA na żądanie organów podatkowych.

Potwierdziła to KAS w odpowiedzi na pytanie Redakcji „Rachunkowości i Podatków”.

  • Op – Ordynacja podatkowa
  • KAS – Krajowa Administracja Skarbowa

Od lipca kolejna grupa podatników – mali, średni i mikroprzedsiębiorcy – zostanie objęta obowiązkiem przedstawiania na żądanie fiskusa ksiąg podatkowych i dowodów księgowych z ich prowadzeniem w postaci plików JPK.

Z art. 193a Op nakładającego ten obowiązek wynika, że dotyczy on tych, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Jeśli księgi są prowadzone odręcznie, na papierze, nie trzeba ich przedstawiać w formie JPK.

Pojawiło się jednak pytanie, co z fakturami. Czy fakt, że przedsiębiorca prowadzi elektroniczną ewidencję VAT (bo od 1.01.2018 ta księga podatkowa nie może być prowadzona inaczej niż przy użyciu programów komputerowych), oznacza, że musi na wezwanie urzędu przedłożyć JPK_FA, choć faktury nadal wystawia tradycyjnie, na papierze (bo żaden przepis nie obliguje go do ich wystawiania w formie elektronicznej)? Otóż KAS jest zdania, że nie, choć nie uzasadniło szczegółowo swojego stanowiska.

Na marginesie: w celu ułatwienia mikroprzedsiębiorcom sporządzania JPK_FA Ministerstwo Finansów rozbudowało bezpłatną aplikację e-mikrofirma o możliwość wystawiania faktur VAT w odpowiednim formacie i generowania JPK_FA. Można ją pobrać ze strony internetowej resortu finansów.

Przedsiębiorcy nie muszą więc przechodzić na ręczne fakturowanie z powodu obaw przed JPK.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....