Jednorazowy odpis niskocennego składnika majątku a limit amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych

Agnieszka Kowalska doradca podatkowy
Artur Kowalski doradca podatkowy
Spółka z o.o. kupiła w sierpniu i we wrześniu kilka nowych urządzeń (grupa 8 KŚT) o wartości początkowej do 10 tys. zł.
Czy jednorazowe zaliczenie wydatków na ich zakup do kosztów podatkowych spowoduje zmniejszenie limitu jednorazowej amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych (100 tys. zł rocznie)?

Nie. Od 2018 podwyższono – z 3,5 tys. do 10 tys. zł – limit wartości początkowej środków trwałych (także wnip), do którego jest możliwe jednorazowe rozliczenie wydatku na zakup niskocennego składnika majątku w kosztach uzyskania przychodów, czy to poprzez jednorazową amortyzację (art. 16f ust. 3 updop), czy przez obciążenie bezpośrednio kosztów podatkowych (art. 16d ust. 1 updop).

  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych
  • wnip – wartości niematerialne i prawne
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

W myśl art. 16f ust. 3 updop odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wnip w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 tys. zł. Jeśli wartość początkowa jest równa 10 tys. zł lub niższa, podatnicy – z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1 – mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h–16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego (wnip), albo w następnym.

Wyświetlono 28% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....