Data publikacji: 2020-06-16
Sprawozdawczość finansowa
Jednolity europejski format raportowania ESEF – nowe wyzwanie dla spółek stosujących MSSF
Katarzyna Kobiela-Pionnier
Dr nauk ekon., adiunkt w Instytucie Rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej
Emitenci, którzy sporządzają skonsolidowane sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF, powinni się zapoznać z nowymi wymogami, jakie w tym obszarze stawia UE.
Artykuł przedstawia te wymogi i wyjaśnia zasady ujednolicania (strukturyzacji) treści sprawozdań finansowych za pomocą taksonomii (słownika pojęć przypisanych pozycjom sprawozdań finansowych), a także zapewnienia ich czytelności.
Wprowadzenie
W Polsce 1.10.2018 r. weszły w życie znowelizowane przepisy uor nakładające obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych (sf) w postaci elektronicznej. Obecnie (w myśl art. 45 ust. 1 pkt 1f uor) sf oraz skonsolidowane sprawozdanie finansowe (ssf) sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje elektronicznym podpisem kwalifikowanym, zaufanym bądź osobistym.
Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS sporządzają sf w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionym w BIP na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (art. 45 ust. 1 pkt 1g uor)[1]. Z obowiązku tego były dotychczas wyłączone jednostki sporządzające sf zgodnie z MSSF. Wkrótce jednak stan ten ulegnie częściowej zmianie.
Regulacje unijne w postaci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2018/85[2] (dalej rozporządzenie 2018/85) nakładają bowiem na emitentów papierów wartościowych wymóg sporządzania rocznych raportów finansowych zawierających ssf, w jednolitym europejskim formacie raportowania (ESEF) za lata obrotowe rozpoczynające się 1.01.2020 r. lub później.
Wyświetlono 2% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
⇒ Więcej informacji
Spis treści artykułu
Temat: „e-sprawozdanie”
Nowa schema sprawozdania finansowego dla funduszy inwestycyjnych
Od 1.11.2020 r. fundusze inwestycyjne wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS lub niewpisane, ale będące podatnikami CIT, mają obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych w strukturze logicznej i formacie przygotowanym przez MF.
stronie internetowej Ministerstwa Finansów opublikowane zostały dwie nowe schemy sprawozdań finansowych (sf).
Księgi rachunkowe
E-sprawozdania finansowego spółki cywilnej nie trzeba przesyłać do organu podatkowego
Spółek cywilnych prowadzących księgi rachunkowe ani ich wspólników nie dotyczy obowiązek przekazania sprawozdania finansowego do Szefa KAS.
Z wnioskiem o jej wydanie wystąpił jeden ze wspólników spółki cywilnej, która zgodnie z art. 45 ust. lf uor na 31.03.2020 sporządziła sprawozdanie finansowe (sf) w formie elektronicznej. Po podpisaniu sprawozdania wspólnik nabrał wątpliwości, czy ma obowiązek przekazać je w kwalifikowanej (ustrukturyzowanej) elektronicznej formie Szefowi KAS.
Rachunkowość
Błąd przy wysyłaniu sprawozdania za pomocą aplikacji e-Sprawozdania Finansowe
Jesteśmy organizacją pozarządową zarejestrowaną w KRS, nieprowadzącą działalności gospodarczej. Próbowaliśmy przekazać nasze sprawozdanie finansowe w formie ustrukturyzowanej do Szefa KAS, za pomocą urzędowej aplikacji e-Sprawozdania Finansowe, jednak podczas próby wysyłki w czerwonym okienku pop-up pojawił się komunikat o treści „Wystąpił błąd” i „Sprawozdanie nie zostało wysłane”, lecz brak szczegółowych informacji, na czym ten błąd polega.
Co może powodować błąd i jak go usunąć?
W tym roku po raz pierwszy organizacje pozarządowe mają obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego (sf) w formie ustrukturyzowanej i przekazania go Szefowi KAS zamiast – jak dotychczas – bezpośrednio do US. Do tego celu służy aplikacja e-Sprawozdania Finansowe, która umożliwia zarówno sporządzanie, jak i wysyłkę sf w formie ustrukturyzowanej do Szefa KAS. Aplikacja jest dostępna na stronie internetowej https://e-sprawozdania.mf.gov.pl/ap i jest aktualizowana przez zespół informatyków Ministerstwa Finansów, dlatego co pewien czas pojawiają się jej nowe wersje[1]. Aktualizacje mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom oraz wyeliminowanie ew. błędów. Z informacji uzyskanych z Ministerstwa Finansów wynika, że błąd podczas wysyłki sf może być spowodowany następującymi przyczynami:
Koronawirus
Pandemia a sprawozdanie finansowe
Rozprzestrzenianie się COVID-19 na całym świecie może potencjalnie wpłynąć na działalność firmy w 2020 r. Obecnie wpływ nie jest znany i dlatego nie został uwzględniony przy ocenie kontynuacji działalności.
Pandemia koronawirusa jest groźna nie tylko dla ludzi, wpływa na światowe rynki, w tym na stabilność kursów. Nie ma wątpliwości, że pandemia będzie miała konsekwencje makroekonomiczne, które w mniejszym lub większym stopniu wpłyną na działalność większości polskich przedsiębiorstw w 2020 r. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce podpowiada, w jaki sposób w sprawozdaniu finansowym za rok 2019 poinformować o zagrożeniach kontynuacji działalności jednostki.
Rachunkowość
Nowe schemy e-sprawozdań finansowych – którą wybrać
Na stronie internetowej BIP Ministerstwa Finansów dostępne są następujące schemy rocznych sprawozdań finansowych (rsf):
• Jednostka Inna,
• Jednostka Mikro,
• Jednostka Mała,
• Jednostka Op (organizacja pozarządowa),
• ASI (alternatywna spółka inwestycyjna, o której mowa w art. 45 ust. 3b i 3c uor),
• Skonsolidowana Jednostka Inna.
Czym powinna się kierować jednostka sporządzająca rsf zgodnie z uor, wybierając jedną z tych schem?
Raport
Rok funkcjonowania e-sprawozdawczości finansowej w opinii księgowych
Księgowi skutecznie stawili czoła wyzwaniu, jakim było sporządzenie pierwszego e-sprawozdania finansowego i opatrzenie go podpisem elektronicznym. Trudności pojawiały się głównie poza działami księgowości i biurami rachunkowymi, na etapie podpisywania sprawozdania przez członków zarządu oraz składania do KRS.
Takie wnioski wynikają z raportu przedstawionego przez Oddział Wielkopolski w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Zostały sformułowane na podstawie odpowiedzi udzielonych przez 914 uczestników badania ankietowego, w tym 898 respondentów aktywnie uczestniczących w procesie e-sprawozdawczości.
e-sprawozdanie finansowe
E-sprawozdawczość i zamknięcie ksiąg – okiem praktyka
Zmiana formy rocznego sprawozdania finansowego (rsf) na elektroniczną oraz tegoroczne zmiany przepisów powodują, że planując zamknięcie ksiąg za 2019 r., należy uwzględnić nowe czynności, związane ze sporządzeniem e-sprawozdawczości.
Od 1.09.2019 r. obowiązują nowe struktury logiczne rsf (wersja 1-2). Zmiany dotyczą wszystkich struktur z wyjątkiem schemy dla jednostek sporządzających rsf zgodnie z rozporządzeniem MF w sprawie zakresu informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych i skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych, wymaganych w prospekcie emisyjnym dla emitentów z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dla których właściwe są polskie zasady rachunkowości.
Księgi rachunkowe
Sprawozdanie finansowe z podpisem osobistym
Od 1.01.2020 sprawozdanie finansowe (także skonsolidowane) oraz sprawozdanie z działalności można będzie opatrzyć nie tylko kwalifikowanym podpisem elektronicznym czy podpisem zaufanym, ale również podpisem osobistym.
Rachunkowość
Forma zatwierdzenia elektronicznego sprawozdania finansowego spółki osobowej
Jesteśmy spółką komandytową i dotychczas fakt zatwierdzenia naszego rocznego sprawozdania finansowego, sporządzonego w formie papierowej, potwierdzała adnotacja „zatwierdzam” wraz z podpisami wspólników i podaniem daty, zamieszczana na poszczególnych elementach sprawozdania.
Za 2018 r. nasze sprawozdanie zostało sporządzone, zgodnie z wymogami uor, w formie elektronicznej i strukturze logicznej.
Jak stwierdzić zatwierdzenie sporządzonego w formie elektronicznej sprawozdania finansowego, skoro zamieszczenie na nim adnotacji nie jest możliwe?
Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Zwolnienie z ORD-U za 2018 nadal w mocy
Podatnicy składający uproszczone sprawozdania na formularzach CIT/TP lub PIT/TP za 2018 nie muszą przekazywać za ten okres informacji o umowach zawartych z nierezydentami (ORD-U).
Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w komunikacie z 11.03.2018.
Obowiązek złożenia ORD-U wynika z Op i upływa z końcem trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (dla większości podatników z końcem marca). Przepisy – w brzmieniu obowiązującym do końca 2018 – przewidywały zwolnienie z tego obowiązku dla podatników, którzy muszą złożyć CIT-TP bądź PIT-TP (z wyjątkiem podatników dokonujących transakcji z podmiotami z tzw. rajów podatkowych).
Zeznanie roczne
Niektóre organizacje mają więcej czasu na przygotowanie CIT-8
Część podatników CIT może złożyć zeznanie roczne za 2018 z siedmiomiesięcznym opóźnieniem – do 31.10.2019.
Tak wynika z rozporządzenia MF z 21.03.2019 w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania przez niektórych podatników osiągających dochody wolne od podatku dochodowego od osób prawnych (DzU poz. 549), które weszło w życie 23.03.2019.
Przedłużyło ono termin do złożenia CIT-8 podatnikom spełniającym łącznie 3 poniższe warunki:
Komunikat Ministerstwa Finansów
Nowo powstałe koła gospodyń wiejskich mogą opóźnić termin rozliczenia z fiskusem
Ministerstwo Finansów poinformowało, że koła gospodyń wiejskich (KGW), które rozpoczęły działalność po 28.11.2018, mogą skorzystać z prawa do wydłużenia roku podatkowego przewidzianego w updop. Termin złożenia przez nie pierwszego zeznania CIT-8 i zapłaty należnego podatku przypadnie wówczas na 31.03.2020.
Chodzi o KGW utworzone po wejściu w życie ustawy z 9.11.2018 o kołach gospodyń wiejskich (DzU poz. 2212). Podstawą do przedłużenia – do końca 2019 – roku podatkowego koła powstałego na mocy ustawy o KGW (po 28.11.2018) jest art. 8 ust. 2a updop, w myśl którego w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy podatnika może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następnego po roku, w którym rozpoczęto działalność.
Aktualności
O czym informuje data sporządzenia sprawozdania finansowego
Wprowadzenie do ustrukturyzowanego e-sprawozdania finansowego pozycji „data sporządzenia sprawozdania finansowego” wzbudziło wątpliwości, czy jest ona (i do czego) potrzebna oraz jaką datę należy tam wpisać. Poniżej zamieszczamy wyrażający te wątpliwości list Czytelnika i odpowiedź Redakcji.
Czytelnik pisze:
Uor, w art. 52 ust. 2, zobowiązuje do podpisania – wraz z podaniem daty podpisu – sprawozdania finansowego jednostki (sf):
- osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych[1], oraz
- kierownika jednostki, a jeżeli kieruje nią organ wieloosobowy – każdego członka tego organu (nie może podpisać sf ustanowiony przez jednostkę pełnomocnik – art. 3 ust. 1 pkt 6 uor).