Jaki zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy po ustaniu zatrudnienia na etacie

Andrzej Radzisław radca prawny
Jeden z klientów naszego biura rachunkowego prowadzi działalność gospodarczą, jest zgłoszony z kodem 05 10 xx i równocześnie pracuje na pełny etat. Umowa o pracę została z nim zawarta na okres od 1.09.2017 do 30.09.2018 za wynagrodzeniem 3000 zł. Z działalności opłaca tylko składkę zdrowotną. Od 10.04.2018 jako pracownik jest na zwolnieniu lekarskim.
Czy po zakończeniu umowy o pracę, gdy nadal będzie chory, będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy z działalności gospodarczej? Jeśli tak, to od jakiej podstawy?

Osoba zatrudniona na pełny etat, która jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, jako pracownik podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, a z działalności – wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Sytuacja się zmienia, gdy umowa o pracę ulega rozwiązaniu. Wówczas działalność gospodarcza staje się tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Przedsiębiorca może też przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Wyświetlono 11% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....