Jaka stawka VAT dla dostawy działki wraz z fundamentami pod budowę domu

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy
Spółka z o.o. jest właścicielem gruntu (działki budowlanej). W 2014 r.otrzymała pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego (o powierzchni nieprzekraczającej300 m2). Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza budowę jedynie takiego budynku. Po wykonaniu fundamentów (jesienią 2014 r.) spółka z przyczyn ekonomicznych wstrzymała dalsze prace budowlane. Obecnie zamierza sprzedać grunt z rozpoczętą inwestycją. Naniesienia na gruncie w postaci rozpoczętych fundamentów budynku mieszkalnego stanowią dostateczne zaawansowanie robót, aby taki budynek powstał. Z dokumentów sprzedaży będzie jednoznacznie wynikało, że przedmiotem sprzedaży jest budynek mieszkalny o symbolu PKOB 111 i powierzchni nieprzekraczającej 300 m2, którego budowa będzie kontynuowana przez nabywcę wraz z działką.
Czy do tej sprzedaży można zastosować stawkę 8% VAT? 

Niestety, kwestia ta jest źródłem rozbieżności interpretacyjnych.

Stawkę 8% VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 w zw. z ust. 2 i art. 146a pkt 2 ustawy o VAT). Tę samą stawkę stosuje się też do dostawy gruntu, na którym posadowiony jest taki obiekt. W myśl bowiem art. 29a ust. 8 ustawy VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wyświetlono 22% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....