Jaka danina od gruntów rolnych i leśnych posiadanych przez przedsiębiorcę

Łukasz Chłond partner w TaxTone

W majątku spółki znajduje się wiele działek rolnych oraz leśnych, które zostały kupione przed laty jako lokata kapitału, ale nie były i nie są wykorzystywane do prowadzenia na nich jakiejkolwiek działalności gospodarczej.
Czy należy od nich płacić podatek od nieruchomości, czy może jednak podatek rolny/leśny?
  • NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
  • upol – ustawa o podatkach i opłatach lokalnych

Jeżeli spółka nie wykorzystuje działek do wykonywania na nich działalności gospodarczej, to powinna płacić podatek rolny/leśny.

Zgodnie z art. 1 ustawy z 15.11.1984 r. o podatku rolnym (DzU z 2013 r. poz. 1381) opodatkowaniu nim podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Podobnie ustawa z 30.10.2002 r. o podatku leśnym (DzU z 2013 r. poz. 465) w art. 1 ust. 1 stanowi, że opodatkowaniu nim podlegają określone w ustawie lasy, z wyjątkiem zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna.

Zasadniczo więc grunty rolne i leśne podlegają podatkowi rolnemu lub leśnemu.

Z kolei art. 1a ust. 1 pkt 3 upol wprowadza zasadę, że posiadane przez przedsiębiorcę grunty, budynki i budowle uznaje się za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (z pewnymi wyjątkami). Regułą jest więc opodatkowanie podatkiem od nieruchomości wszystkich posiadanych przez przedsiębiorcę gruntów.

Wyjątek został ustanowiony w art. 2 ust. 2 upol, który wskazuje, że podatkowi od nieruchomości nie podlegają użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Wskazane ustawy nie precyzują jednak, co należy rozumieć przez zajęcie nieruchomości na prowadzenie działalności gospodarczej. Wyjaśniał to jednak NSA, który przykładowo w wyroku z 16.07.2010 r. (II FSK 454/09) wskazał, że wyjątek ustanowiony w art. 2 ust. 2 upol należy wykładać w ten sposób, że jeżeli w posiadaniu przedsiębiorcy są użytki rolne lub lasy, to, co do zasady, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, chyba że na prowadzenie działalności gospodarczej nie są zajęte, a nie są zajęte wtedy, gdy pomimo posiadania ich przez przedsiębiorcę są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem klasyfikacyjnym, a więc na działalność rolną lub leśną.

Zgodzić się przy tym należy z poglądami prezentowanymi w literaturze przedmiotu (np. L. Etel, Podatek od nieruchomości, rolny, leśny, Warszawa 2005, str. 75) i w orzecznictwie (np. wyrok NSA z 10.01.2007 r., II FSK 97/2006), że zajęcie gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej powinno mieć charakter faktyczny.

Z kolei NSA w wyroku z 10.01.2007 r. (II FSK 97/06) orzekł, że jednoznaczną podstawą do opodatkowania (...) gruntów podatkiem od nieruchomości będzie fakt ich zajęcia na działalność gospodarczą tzn. na przykład zmiana przeznaczenia gruntów w planie przestrzennym, rozpoczęcie prac melioracyjnych, wytyczanie dróg, przebudowa linii energetycznych, wykonanie sieci wodno-kanalizacyjnych.

Z powyższego wynika zatem, że należy rozróżnić grunt związany z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz grunt zajęty na cele działalności gospodarczej. Nie każdy bowiem grunt posiadany przez przedsiębiorcę, a więc związany z działalnością gospodarczą, będzie jednocześnie faktycznie zajęty na prowadzenie takiej działalności. Warunkiem opodatkowania gruntów rolnych i leśnych podatkiem od nieruchomości jest tymczasem, aby grunt był wykorzystywany faktycznie do wykonywania na nim działalności gospodarczej.

Jeżeli spółka nie używa posiadanych gruntów leśnych i rolnych do wykonywania na nich jakiejkolwiek działalności gospodarczej ani nie podejmuje działań mających na celu przystosowanie tych działek do celów takiej działalności, to nie ma podstaw do ich objęcia podatkiem od nieruchomości.

Więcej na temat: „Podatek od nieruchomości”
Podatki i prawo gospodarcze

Sprzedaż nieruchomości z rozpoczętą inwestycją – rozliczenie PIT i VAT

Piotr Kaim
W 2009 r. wspólnicy spółki cywilnej (prowadzącej księgi rachunkowe) nabyli nieruchomość za łączną cenę 840 tys. zł (bez uwzględnienia VAT), na którą składała się cena budynku (700 tys. zł) oraz gruntu (140 tys. zł). Następnie nieruchomość była wykorzystywana do działalności gospodarczej spółki. Od 2017 r. spółka rozbudowuje budynek, a wydatki na ten cel (680 tys. zł netto, bez VAT) zostały zaksięgowane na koncie „Środki trwałe w budowie” (rozbudowa jeszcze trwa). W trakcie użytkowania budynku spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych, które łącznie wyniosły 150 tys. zł. Zarówno nabycie nieruchomości, jak i rozbudowa były finansowane kredytami we frankach szwajcarskich. Ostatnio wspólnicy podjęli decyzję o sprzedaży nieruchomości przed zakończeniem rozbudowy.
Jakie będą tego skutki w PIT i VAT?

Podatki i prawo gospodarcze

Podatek od przychodów z budynków służących działalności socjalnej

Piotr Kaim
Uczelnia wyższa jest właścicielem ośrodków wypoczynkowych, w których mieszczą się domki zaliczane do grupowania 109 KŚT. Korzystają z nich pracownicy uczelni wraz z rodzinami, w ramach letnich turnusów wypoczynkowych. Podstawę udostępnienia stanowi przydział, na wniosek pracownika. Korzystanie z domku jest odpłatne, a wniesiona przez pracownika opłata zasila zfśs.
Czy od tych domków należy płacić podatek od przychodów z budynków na podstawie art. 24b ust. 1 updop?

Podatek od nieruchomości

Przerwa w wynajmie a stawka podatku od nieruchomości

Aleksander Woźniak
Jeden ze spadkobierców administruje nieruchomością zabudowaną dwoma budynkami z początku XX w. Oficyna o powierzchni 2000 m2 nie nadaje się do eksploatacji, natomiast w budynku frontowym o powierzchni 550 m2 są lokale na wynajem. Zgodnie z uchwałą rady gminy podatek od oficyny płaci według stawki dla budynków pozostałych (7,75 zł/m2), a od budynku frontowego – według stawki właściwej dla budynków związanych z działalnością gospodarczą (23,13 zł/m2). Od ponad roku, w związku ze słabą koniunkturą, w budynku frontowym wynajęto tylko 200 m2, a dochód z najmu nie pokrywa kosztów utrzymania nieruchomości.
Czy i w jaki sposób da się zmniejszyć podatek od nieruchomości od tego budynku?

Podatek od nieruchomości pod lupą Trybunału Konstytucyjnego

W dwóch wyrokach z grudnia 2017 TK zakwestionował praktykę organów podatkowych w zakresie podatku od nieruchomości przedsiębiorców. Wskazał, że sam fakt, iż nieruchomość jest we władaniu przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, nie wystarczy do objęcia jej wyższą stawką i że nie jest możliwe opodatkowanie budynku jako budowli.

Pierwsze z tych orzeczeń – z 12.12.2017 (SK 13/15, opublikowane w DzU z 20.12.2017 poz. 2372) – zapadło ws. współmałżonków, z których jeden był przedsiębiorcą. Nabyli oni grunt i choć nigdy nie wykorzystywali go na cele działalności gospodarczej, to gmina zażądała od nich podatku od nieruchomości wg stawki przewidzianej dla gruntów związanych z prowadzeniem takiej działalności.


Opodatkowanie nieruchomości

Zmiana zasad opodatkowania nieruchomości od 1.01.2016 w zakresie części wspólnej

Ewa Hrebin
Przedsiębiorca jest właścicielem odrębnego lokalu użytkowego w spółdzielni mieszkaniowej. Dostał niedawno od niej pismo informujące o łącznej powierzchni użytkowej części wspólnej przypadającej na jego lokal i konieczności korekty podatku od nieruchomości za lata 2016 i 2017.
Z czego wynika taki obowiązek?

Od 1.01.2016 ustawą z 25.06.2015 o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 poz. 1045) modyfikacji uległ art. 3 ust. 5 upol, określający opodatkowanie podatkiem od nieruchomości części wspólnych, w przypadku gdy w nieruchomości spółdzielni wyodrębniono własność lokali.


Daniny

Ograniczenie solidarnej odpowiedzialności za podatki od nieruchomości

Anna Koleśnik
Jeżeli jednego lub kilku współwłaścicieli nieruchomości odpowiadających solidarnie za zobowiązania w podatkach od nieruchomości, rolnym lub leśnym obejmuje zwolnienie z tych podatków, pozostali zapłacą daninę tylko w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności lub posiadaniu.

Opodatkowanie nieruchomości

Tylko wspólnik spółki cywilnej może być właścicielem nieruchomości

Anna Koleśnik
Nie spółka cywilna, lecz jej wspólnicy są podatnikami podatku od nieruchomości, której własność została wniesiona jako wkład do spółki lub która została nabyta w ramach działalności gospodarczej, a zatem to oni powinni zadeklarować w gminie istnienie obowiązku podatkowego.

Opodatkowanie nieruchomości

Stawka podatku dla miejsc parkingowych przeznaczonych dla klientów

Tomasz Krywan
Przedsiębiorca wybudował budynek handlowo-usługowy z parkingiem podziemnym dla klientów.
Według jakiej stawki podatku od nieruchomości należy opodatkować miejsca parkingowe?

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....