Jak zaksięgować fakturę za telefon za zeszły rok

Wioletta Chaczykowska
Spółka otrzymała w lutym fakturę za usługi telekomunikacyjne wykonane na przełomie lat obrotowych 2014/2015. Obejmuje ona rozmowy za grudzień 2014 r. i styczeń 2015 r. oraz abonament za styczeń i luty 2015 r.
Jak ująć w księgach rachunkowych tę fakturę?

Jednostki prowadzące księgi rachunkowe, kwalifikując wynikające z dokumentów zdarzenia gospodarcze, w tym dotyczące kosztów, powinny kierować się m.in. zasadą memoriału. Zgodnie z nią w księgach rachunkowych danego roku należy ująć wszystkie osiągnięte przez jednostkę przychody i obciążające ją koszty dotyczące danego roku obrotowego (art. 6 ust. 1 uor).

Oznacza to, że ujęcie skutków zdarzenia następuje niezależnie od tego, czy transakcja jest udokumentowana fakturą, czy wiarygodnie oszacowana, a dalej, czy faktura taka została wystawiona pod datą danego lub następnego roku obrotowego. Najczęściej dotyczy to usług wykonanych na rzecz jednostki w zamykanym roku obrotowym (np. 2014), ale zafakturowanych przez dostawców w nowym roku (np. 2015), m.in. usług telekomunikacyjnych, o których mowa w pytaniu.

Jeżeli więc faktura została wystawiona z datą nowego roku obrotowego, ale część objętych nią kosztów dotyczy zamykanego roku (są to rozmowy za grudzień), to powinna zostać ujęta w księgach zamykanego roku na podstawie dokumentu PK przy wykorzystaniu konta "Rozliczenie zakupu", a pozostałe koszty, dotyczące nowego roku obrotowego, tj. stycznia i lutego, są aktywowane jako "Rozliczenia międzyokresowe kosztów". Zostaną one w nowym roku obrotowym sukcesywnie odpisane w koszty właściwych miesięcy. Wysokość kosztów w poszczególnych miesiącach należy ustalić w oparciu o fakturę oraz wykaz rozmów (tzw. billing).

Wyświetlono 25% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....