Jak ustalić podstawę opodatkowania usług turystycznych

Łukasz Chłond partner w TaxTone
Po nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie z początkiem tego roku, organizatorzy turystyki mają problemy z prawidłowym rozliczeniem podatku.

Przy świadczeniu usług turystyki podstawą opodatkowania jest marża, czyli różnica między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez organizatora turystyki z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (np. transportu, noclegów, wyżywienia, ubezpieczenia).

Podatnik świadczący usługi turystyki dla ustalenia kwoty marży, która podlega opodatkowaniu, musi zatem ustalić najpierw kwotę kosztów, które poniósł w związku ze zorganizowaniem wyjazdu turystycznego. Powinien więc najpierw zgromadzić faktury zakupowe, aby móc wyświadczoną przez siebie usługę prawidłowo opodatkować.

Wyświetlono 8% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....