Jak stosować MPP – objaśnienia MF

Krzysztof Hałub
Mimo przyznania płacącemu inicjatywy co do wyboru mechanizmu podzielonej płatności (MPP) sprzedawca może zastrzec w umowie, że nie chce stosować takiej formy rozliczeń. Kontrahenci, działając zgodnie z zasadą swobody umów, sami decydują, w jaki sposób rozliczą zawarte transakcje.

Potwierdził to MF w objaśnieniach podatkowych z 29.06.2018. Zastrzegł jednocześnie, że postanowienia umowne kontrahentów wywołują skutki tylko na poziomie relacji kontraktowej między nimi i nie wpływają na regulacje ustawowe dotyczące MPP.

W objaśnieniach poruszono też wiele innych kwestii związanych z praktycznym stosowaniem MPP, który wszedł w życie 1.07.2018. Najważniejsze z nich opisujemy poniżej.

Co to znaczy, że MPP jest dobrowolny

  • MF – Minister Finansów
  • US – urząd skarbowy
  • MPP – mechanizm podzielonej płatności w VAT

Dobrowolność MPP oznacza także, że może być on stosowany wybiórczo – zarówno jeśli chodzi o faktury, jak i kontrahentów. Nabywca ma możliwość wyboru, które faktury opłaci, stosując MPP, a które w inny sposób. Decyduje też, czy w MPP zapłaci całość, czy część kwoty VAT wykazanej na fakturze.

Tę formę zapłaty nabywca może stosować niezależnie od tego, czy lub w jakiej części przysługuje mu prawo do odliczenia VAT z opłacanej faktury i czy skorzystał lub zamierza skorzystać z tego prawa w okresie, w którym dokonuje płatności.

Wyświetlono 17% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....