Jak rozstrzygnąć zbieg 2 umów zlecenia

Renata Majewska Biuro Kadr i Płac
X zatrudnił się na zlecenie u płatnika A na okres od 1.01.2016 do 31.01.2016 r. za wynagrodzeniem 1200 zł brutto płatnym na kilka dni przed zakończeniem umowy. Jednocześnie z płatnikiem B podpisał drugą umowę zlecenia, trwającą od 18.01.2016 do 22.01.2016 r., z tytułu której ma otrzymać w styczniu 2000 zł brutto.
Jak rozwiązać ten zbieg ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego? Czy obaj płatnicy powinni zgłosić wykonawcę do ubezpieczeń społecznych?

Co do zasady osoba ta podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu zleceń, ponieważ z pierwszej umowy nie spełnia warunku uzyskania wymaganej łącznej podstawy wymiaru tych składek (1850 zł). Jednak jeśli złoży ona płatnikowi A oświadczenie, że wskazaną podstawę osiąga z drugiego zlecenia, w okresie zbiegu podlega obligatoryjnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z późniejszej umowy, a ze wcześniejszej - wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Do końca 2015 r. osoba świadcząca równocześnie usługi na podstawie 2 zleceń była objęta obligatoryjnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z 1 umowy - powstałej wcześniej, ale mogła wybrać za tytuł obowiązkowych ubezpieczeń społecznych drugi kontrakt, choćby niżej opłacany.

Wyświetlono 19% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....