Jak raportować do ZUS wpłaty na PPK
Największe firmy – zatrudniające co najmniej 250 osób według stanu na 31.12.2018 – w najbliższym czasie odprowadzą pierwsze wpłaty na pracownicze plany kapitałowe (PPK). Choć ustawą o PPK są objęte od 1.07.2019, był to tylko termin, od którego zaczął biec czas na założenie PPK, tj. na wybór instytucji finansowej, a następnie na zawarcie umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie planu. Pierwszą z tych umów najwięksi pracodawcy musieli podpisać najpóźniej do 25 października, a drugą – do 12 listopada.
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
Pierwsze wpłaty trzeba naliczyć już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego uczestnikom PPK po uruchomieniu planu. Nie ma znaczenia, za jaki okres będzie ono przysługiwało. Tak wyjaśniają eksperci na portalu www.mojeppk.pl.
Pracodawca podpisze umowę o prowadzenie PPK 12.11.2019. Pierwsze wpłaty na PPK musi naliczyć od każdego wynagrodzenia wypłaconego po tej dacie. Część pracowników otrzymuje wynagrodzenie za dany miesiąc do końca miesiąca. Wpłaty naliczone od pensji wypłaconej uczestnikom PPK w listopadzie należy przekazać do instytucji finansowej do 15 grudnia. Pozostali zatrudnieni otrzymują pensje do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W ich przypadku pierwsze wpłaty trzeba naliczyć od wynagrodzenia wypłaconego na początku grudnia i przekazać do instytucji finansowej do 15.01.2020.
Ponieważ wpłaty na PPK nalicza się od wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu, a nie od przysługującego za dany miesiąc, są one należne również od innych składników wynagrodzenia (podlegających oskładkowaniu), jakie pracownicy otrzymają po dniu zawarcia umowy o prowadzenie PPK – np. premii za poprzedni miesiąc czy kwartał. Nie ma znaczenia, że nie byli wtedy jeszcze objęci PPK.
Rozliczenie do końca roku
Wpłata podstawowa, którą finansuje pracodawca, to 1,5% miesięcznego wynagrodzenia uczestnika PPK. Jest ona przychodem pracownika, opodatkowanym podatkiem dochodowym. Nie stanowi natomiast podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne.
Wpłaty na PPK, które finansuje pracodawca, musi on wykazywać w raportach ZUS RCA. W tym druku nie ma jednak na to odpowiedniego miejsca.
Jak wskazał ZUS w komunikacie z 11.07.2019, obecnie trwają prace nad zmianą ZUS RCA. Wymaga to nowelizacji rozporządzenia MPiPS z 20.12.2018 w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów. Zmieniony formularz będzie zawierał nowe pole 28 w bloku III.B Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego planu kapitałowego.
Zmieniony druk ZUS RCA ma zacząć obowiązywać od stycznia 2020. Do tego czasu wpłaty na PPK należy wykazywać w polu 27 w bloku III.B Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego programu emerytalnego. Firma, która prowadzi również PPE (np. ze składką 2%, co nie zwalnia z obowiązku tworzenia PPK), do końca roku będzie wpisywać w polu 27 łączną kwotę wniesioną do PPE i PPK.
Po pojawieniu się nowego formularza ZUS RCA płatnicy nie będą musieli korygować tak sporządzonych raportów.