Jak prawidłowo przygotować JPK_VAT
Czym jest JPK_VAT? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – to nowy rodzaj sprawozdania. Nie znajdziemy jednak tej definicji w jednym przepisie prawa. Zgodnie z art. 193a Op JPK_VAT stanowi jedną z czterech opublikowanych struktur logicznych elektronicznej postaci ksiąg podatkowych. Biorąc pod uwagę tylko ten artykuł, JPK_VAT to elektroniczna księga podatkowa prowadzona do celów VAT.
[1] Automatyzacja będzie obejmowała analizę ryzyka dla danej deklaracji i sprawozdania, a następnie kontrolę krzyżową. Po wykonaniu tych czynności rozliczenie będzie akceptowane jako zakończone lub kwalifikujące się do kontroli pogłębionej.
[2] W brzmieniu nadanym ustawą z 13.05.2016 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 846), zmienionym 1.03.2017 r. ustawą z 16.11.2016 r. (DzU poz. 1948 ze zm.).
[3] US i UCS nie powinny żądać przekazania JPK_VAT w trybie „na wezwanie”. Kończą się testy aplikacji JPK Analizator, która zapewni organom systemowy wgląd do JPK_VAT i ich analizę. Obecnie US i UCS mają dostęp poprzez eksport danych z CPD MF. Jest to rozwiązanie tymczasowe.
Na mocy art. 82 § 1b Op[2] JPK_VAT stał się informacją przekazywaną MF, a obecnie Szefowi KAS co miesiąc, bez wezwania[3]. Dopiero ta podstawa prawna uczyniła z JPK_VAT nowy rodzaj sprawozdania, łączący w sobie cechy deklaracji i ksiąg podatkowych. Sprawozdanie to odzwierciedla księgi, a jednocześnie podlega regułom deklaracji (m.in. konieczności złożenia korekty, w razie zmiany objętych nim danych).
Ten nowy rodzaj sprawozdania jest coraz częściej występującym w europejskich administracjach podatkowych elementem systemów zarządzania i kontroli VAT, określanym roboczo jako Domestic VAT Listings.
Należy zaznaczyć, że JPK_VAT nie uchyla żadnych dotychczasowych obowiązków deklaracyjnych. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości zastąpi deklarację VAT-7. Co więcej, w niektórych administracjach podatkowych wdrażane systemy JPK pozwoliły odejść od obowiązku składania ewidencji VAT w formie sprawozdań JPK. Administracje te opierają swoje systemy zarządzania i kontroli VAT wyłącznie na uproszczonych deklaracjach i dowodach, takich jak faktura i paragon. Budowa tego rodzaju systemów trwała jednak ponad 10 lat, a rozpoczynała się od projektów w rodzaju wprowadzonego w Polsce systemu JPK.
- MF – Minister Finansów
- US – urząd skarbowy
- ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
- Kks – Kodeks karny skarbowy
- JPK – Jednolity Plik Kontrolny
Dwa główne zadania realizowane przez rejestr JPK_VAT
Podstawowe zadanie, jakie ma realizować rejestr oparty na sprawozdaniu JPK_VAT, to analiza merytoryczna deklaracji VAT. Jest ona szczególnie istotna w przypadku weryfikacji zwrotów VAT. Dane ze sprawozdań pozwalają ustalić główny łańcuch transakcji przez kategoryzację (grupowanie) obrotów wg kontrahentów. W efekcie możliwe są szybkie ustalenie i weryfikacja zasadności żądania zwrotu podatku przez podatnika. Identyczne czynności będą wykonywane również w pozostałych przypadkach, gdy z deklaracji wynika kwota do wpłaty.
Kolejnym zadaniem rejestru JPK_VAT jest kontrola krzyżowa. Przeprowadza się ją w obrębie nie tylko podmiotów przekazujących sprawozdania JPK_VAT, lecz także podmiotów niepodlegających temu obowiązkowi (badaniem objęte są ich deklaracje VAT). Kontrola ta odbywa się w sposób pełny, w każdym miesiącu.
Wyświetlono 19% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
jesteś prenumeratorem miesięcznika „Rachunkowość”
Pomoc
- telefon: 22 826 56 21
- email: ⇒ pren@rachunkowosc.com.pl