Jak dostosować systemy finansowo-księgowe do nowych zasad rozliczania VAT

Łukasz Chłond partner w TaxTone
P rzygotowując się do wdrożenia zmian wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, przed nadejściem nowego roku firmy powinny odpowiednio zmodyfikować stosowane programy księgowe. Bez tego prawidłowe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego i momentu nabycia prawa do odliczenia VAT może okazać się niemożliwe.

Nowelizacja ustawy o VAT[1], która wejdzie w życie 1.01.2014 r., wprowadza największe od wielu lat zmiany reguł rozliczania tego podatku. Jeśli chodzi o moment powstania obowiązku podatkowego, moment powstania prawa do odliczenia VAT naliczonego, czy terminy wystawiania faktur, niemalże od nowa będziemy się uczyć zasad ogólnych oraz wyjątków od nich. W związku z tym konieczne są również zmiany w oprogramowaniu księgowym, obsługującym ewidencję podatkową sprzedaży i zakupu oraz dostarczającym danych do sporządzenia deklaracji VAT.

Obowiązek podatkowy

Od 1.01.2014 r. obowiązek podatkowy – co do zasady – powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. Bez znaczenia będzie natomiast moment wystawienia faktury (poza kilkoma wyjątkami wyraźnie wskazanymi w ustawie). W porównaniu z obecnymi przepisami jest to więc zasadnicza zmiana.

Teraz większość systemów finansowo-księgowych automatycznie przyjmuje moment wystawienia faktury za moment powstania obowiązku podatkowego w VAT i tak też wykazuje dostawy towarów czy świadczenie usług w rejestrach VAT.

Od nowego roku konieczna jest zmiana. System księgowy powinien zawierać informację pozwalającą ustalić moment powstania obowiązku podatkowego, czyli datę dokonania dostawy lub wykonania usługi. Informacja ta może być wprowadzana do systemu automatycznie, tam gdzie to możliwe. W pozostałych przypadkach system powinien umożliwiać ręczne wprowadzenie daty powstania obowiązku podatkowego.

Wyświetlono 17% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....