Inwentaryzacja towarów opatrzonych kodami kreskowymi określającymi ich wagę

Posiadamy duże zapasy towarów (materiałów) służących do wykańczania mieszkań, sprzedawanych w workach o standaryzowanej wadze. Worki te opatrzone są kodem kreskowym, w którym zawarta jest m.in. informacja o rodzaju towaru oraz jego wadze. W toku inwentaryzacji takich towarów spisujemy z natury ich ilości (wagę) drogą odczytu kodów kreskowych. Ostatnio komisja inwentaryzacyjna zważyła kilka wyrywkowo wybranych worków tego towaru. Okazało się, że rzeczywista waga niektórych z nich różniła się zarówno in plus, jak i in minus od standardowej wagi. Różnice te były jednak nieistotne i dotyczyły miejsc po przecinku. Przy sprzedaży detalicznej towarów cena jest ustalona za worek o standardowej wadze; worek nie jest już ważony w momencie sprzedaży.
Czy możemy nadal, dokonując spisu z natury, elektronicznie ustalać wagę drogą odczytu kodów, czy też wymagane jest ważenie próbki towarów, ustalenie różnic, rozciągnięcie ich na ogół towarów danego rodzaju, ujęcie w protokole i traktowanie ich jako niedoborów lub nadwyżek inwentaryzacyjnych?

Inwentaryzacja – jak wiadomo – jest to ogół czynności, których celem jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów jednostki na określony dzień; najczęściej jest to dzień bilansowy. Stwierdzony w wyniku inwentaryzacji stan musi być odpowiednio udokumentowany i porównany ze stanem wynikającym z ksiąg rachunkowych, a ujawnione różnice (zarówno niedobory, jak i nadwyżki) wymagają wyjaśnienia i rozliczenia w księgach rachunkowych, tak aby doprowadzić stan księgowy do stanu rzeczywistego.

Uor w rozdziale 3 (art. 26–27) określa terminy, metody oraz częstotliwość inwentaryzacji; nie zawiera natomiast przepisów regulujących technikę przeprowadzania inwentaryzacji. Dlatego każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe zgodnie z uor, powinna określić metody pomiaru, zapewniające rzetelne ustalenie stanu rzeczywistego poszczególnych rodzajów zasobów i przyjąć odpowiednie wewnętrzne uregulowania w tym zakresie, dostosowane do potrzeb i specyfiki jednostki.

Wyświetlono 42% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....