Importu usług nie uwzględniamy w strukturze sprzedaży

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy
Spółka rozlicza się z VAT kwartalnie. Część podatku naliczonego rozlicza proporcją (strukturą zakupów) z uwagi na wykonywanie zarówno czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych z VAT. W 2014 r. po raz pierwszy podczas swej działalności (istnieje od 2008 r.) dokonała importu usług.
Czy wartość importu usług powinna uwzględnić przy obliczaniu proporcji końcowej za 2014 r. (będącej zarazem proporcją wstępną dla 2015 r.)?

Podstawowym warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia VAT naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi (powodującymi powstanie zobowiązania podatkowego i VAT należnego).

Podatek naliczony związany z transakcjami opodatkowanymi - co do zasady - może być odliczony w całości.

Jednocześnie wyłączona jest możliwość odliczenia VAT naliczonego związanego z towarami i usługami wykorzystywanymi wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych od VAT.

Wyświetlono 16% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....