Hodowla kotów rasowych jako działalność rolnicza
Nie. Z art. 2 ust. 1 pkt 1 updof wynika, że przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
- MF – Minister Finansów
- updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
Działami specjalnymi produkcji rolnej są zaś (art. 2 ust. 3 updof): uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin in vitro, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
W myśl art. 2 ust. 3a updof nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w zał. nr 2 do updof.
Aktualnie rozmiary norm szacunkowych (obowiązujące od 1.01.2020) określa załącznik do rozporządzenia MF z 11.12.2019 w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (DzU poz. 2420). W poz. 15 tego załącznika wymieniono hodowlę i chów zwierząt poza gospodarstwem rolnym. W lit. l tego wyliczenia wskazano koty rasowe.
Biorąc powyższe pod uwagę, hodowla kotów rasowych stanowi dział specjalny produkcji rolnej, ale tylko wówczas, gdy jest prowadzona poza gospodarstwem rolnym.
Potwierdza to interpretacja KIS z 12.05.2020 (0115-KDIT3.4011.171.2020.1.AWO): hodowla kotów rasowych w ramach posiadanego gospodarstwa rolnego nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej. Do działów specjalnych produkcji rolnej zalicza się wyłącznie (określoną) hodowlę i chów zwierząt, prowadzoną poza gospodarstwem rolnym. Oznacza to, że prowadzona przez wnioskodawczynię hodowla kotów jest działalnością rolniczą, a dochody z niej uzyskiwane nie podlegają opodatkowaniu PIT.