Handlujący z UE od 1.01.2020 stosują dyrektywę albo ustawę o VAT
Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23.12.2019 poinformowało, że podatnicy w okresie przejściowym – od 1.01.2020 do dnia wejścia w życie przepisów implementujących regulacje dyrektywy 2018/1910 zmieniającej dyrektywę 112 – będą mogli stosować przepisy tej ustawy albo ustawy o VAT dotyczące:
- MF – Minister Finansów
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- warunków zastosowania stawki 0% do WDT,
- transakcji łańcuchowych i określania miejsca dostawy,
- magazynów konsygnacyjnych.
Według MF bez względu na to, czy podatnik zdecyduje się stosować przepisy dyrektywy 2018/1910, czy krajowej ustawy, powinien to czynić konsekwentnie we wszystkich aspektach związanych z rozliczaniem VAT danej transakcji.
Ponieważ w transakcjach łańcuchowych (wewnątrzwspólnotowych transakcjach trójstronnych) bierze udział co najmniej trzech podatników z różnych państw UE, resort finansów zalecił, by podatnicy – rozważając, czy zastosować przepisy dyrektywy, czy krajowe – uwzględnili praktykę funkcjonowania przedsiębiorców w obrocie unijnym w kontekście wdrożenia przepisów dyrektywy 2018/1910 w państwach członkowskich od 1.01.2020 i stosowania od tej daty przez swoich kontrahentów nowych regulacji. W związku z powyższym, aby zapobiec podwójnemu opodatkowaniu lub braku opodatkowania transakcji, rekomendowane jest, pomimo prawnej możliwości wyboru przepisów, stosowanie przepisów dyrektywy 2018/1910.
Z kolei w odniesieniu do procedury magazynu konsygnacyjnego stwierdzono, że jeżeli podatnik zdecyduje się stosować przepisy dyrektywy 2018/1910, musi spełnić kumulatywnie 4 warunki wynikające z tej dyrektywy, a ponadto stosować się do przepisów rozporządzenia wykonawczego 2018/1912, które szczegółowo określają, jakie informacje ma zawierać ewidencja prowadzona przez podatnika przemieszczającego towary w ramach procedury magazynu konsygnacyjnego. Dla skutecznego powołania się na dyrektywę, w celu zastosowania tej procedury, konieczne jest prowadzenie ewidencji zgodnie z tymi wymogami – czytamy w komunikacie.
Ministerstwo Finansów odniosło się też do wprost obowiązujących od 1.01.2020 (niewymagających wdrożenia do przepisów krajowych) regulacji rozporządzenia wykonawczego 2018/1912 do dyrektywy, określających katalog dowodów, których zgromadzenie przez podatnika powoduje, że obowiązuje domniemanie (wzruszalne), iż ma on prawo do zastosowania zerowej stawki VAT do WDT.
Jak podkreślono, niespełnienie warunków wprowadzonych ww. rozporządzeniem nie oznacza, że stawka 0% nie będzie miała zastosowania. W takiej sytuacji dostawca będzie musiał udowodnić w inny sposób, zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o VAT, że warunki zastosowania stawki 0% zostały spełnione. Sytuacja taka nie ulegnie zmianie po wejściu w życie ustawy implementującej prawo unijne.
Warunki stosowania zerowej stawki do WDT
Dyrektywa wprowadza – jako nowe materialne (a nie tylko formalne) przesłanki zastosowania stawki 0% do WDT – wymogi:
- posiadania przez dostawcę numeru VAT UE nabywcy w innym państwie UE,
- złożenia informacji podsumowującej z prawidłowymi danymi (jej niezłożenie albo podanie nieprawidłowych danych może spowodować zastosowanie stawki krajowej, pomimo że podatnik posiada dowody dostarczenia towarów unijnemu kontrahentowi).