Handel przepracowanym olejem a zwolnienie podmiotowe z VAT

Tomasz Krywan doradca podatkowy

Podatnik (osoba fizyczna) prowadzący warsztat samochodowy korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT do kwoty 200 tys. zł. Czy sprzedając przepracowany olej silnikowy, utraci prawo do tego zwolnienia?

Tak. W myśl art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwolniona z tego podatku jest sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł (w przypadku podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu zwolnienie stosuje się, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200 tys. zł – art. 113 ust. 9 ustawy o VAT).

  • IS – izba skarbowa

W art. 113 ust. 13 ustawy o VAT wymieniono kategorie podatników, którzy nie mogą korzystać z tego zwolnienia. Są to m.in. podatnicy dokonujący dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym (z nieistotnymi w omawianej sytuacji wyjątkami dotyczącymi energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych oraz niektórych samochodów osobowych).

Z ustawy akcyzowej wynika, że akcyzie podlegają m.in. wyroby akcyzowe, tj. wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w zał. nr 1 do tej ustawy (art. 2 ust. 1 pkt 1). Wśród nich są zaś m.in. oleje odpadowe (poz. 27 zał. nr 1).

Prowadzi to do wniosku, że oleje odpadowe (zużyte, przepracowane) stanowią towary opodatkowane akcyzą. W konsekwencji, sprzedając przepracowany olej silnikowy, podatnik, o którym mowa, utraci prawa do zwolnienia podmiotowego.

Takie też stanowisko zajmują organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji IS w Katowicach z 19.05.2016 (IBPP4/4512-29/16/BP) czytamy, że dokonując sprzedaży zużytego oleju, od którego na wcześniejszym etapie została zapłacona akcyza, będzie miało zastosowanie wyłączenie ze zwolnienia określone w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....