Gwarancje i poręczenia jako koszty finansowania dłużnego

Edyta Głębicka doradca podatkowy
Spółki należą do grupy kapitałowej. Jedną z jej zasad jest udzielanie sobie wzajemnych gwarancji i poręczeń. Ustalono, że świadczenia takie są odpłatne, a ich celem może być zabezpieczenie przez inny podmiot zarówno spłaty zobowiązania (np. kredytu lub pożyczki), jak i wykonania kontraktu handlowego.
Czy trzeba uwzględniać takie świadczenia w kosztach finansowania dłużnego, mając na uwadze, że ta sama spółka może ponosić z tego tytułu koszty, ale i osiągać przychody?

Tak, rozliczenia związane z usługami gwarancji i poręczeń należy uwzględniać przy kalkulacji nadwyżki kosztów finansowania dłużnego (KFD), która może nie stanowić kosztów uzyskania przychodów. Jednak dotyczy to tylko gwarancji i poręczeń związanych z wykonaniem przez podatnika zobowiązania o charakterze dłużnym. Należy przy tym podkreślić, że skutki umów gwarancyjnych i poręczeń powinny być uwzględniane zarówno po stronie kosztów, jak i przychodów.

Wyświetlono 11% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....