Gdy podwykonawca rozlicza się „kasowo”, także nabywca wykaże VAT dopiero po zapłacie

Anna Koleśnik doradca podatkowy
Faktury wystawiane przez małych podatników rozliczających się metodą kasową na dostawy/usługi objęte odwrotnym obciążeniem VAT powinny zawierać adnotację „metoda kasowa”.
Nabywca rozlicza od nich VAT na zasadach właściwych dla małego podatnika, choćby sam takim nie był.

Tak wynika z wyjaśnień przesłanych przez Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania Redakcji.

Odwrotne obciążenie powoduje, że podatnikiem VAT z tytułu nabycia określonych towarów bądź usług staje się nabywca. Sprzedawca jest zwolniony z obowiązku wykazania i odprowadzenia należnego podatku (wykazuje jednak sprzedaż objętą odwrotnym obciążeniem w stosownych rubrykach swojej deklaracji VAT).

Metoda kasowa i odwrotne obciążenie

Pojawia się pytanie, co w przypadku, gdy sprzedawca ten jest małym podatnikiem rozliczającym VAT metodą kasową, a więc po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta. Czy np. wykonując jako podwykonawca usługę budowlaną na rzecz czynnego podatnika VAT, a więc nie będąc obowiązanym do rozliczenia od niej VAT, powinien udokumentować ją fakturą oznaczoną jako „metoda kasowa” i „odwrotne obciążenie”, czy tylko z adnotacją „odwrotne obciążenie”?

Wyświetlono 27% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....