Firma w mieszkaniu – zasady potrącania wydatków na utrzymanie i eksploatację lokalu

Przepisy updof nie uzależniają możliwości zaliczenia wydatków na czynsz, media, remonty czy zakup wyposażenia do kosztów uzyskania przychodów od wyodrębnienia – w dosłownym (fizycznym) sensie – pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.
  • MRiF – minister rozwoju i finansów

Podatnik powinien określić, jaka część lokalu mieszkalnego faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (np. procentowo wskazać powierzchnię) i wówczas może w odpowiedniej proporcji zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych.

Tak wynika z odpowiedzi MRiF z 13.12.2017 (DPP7.054.9.2017.JQP) na interpelację poselską nr 1711. Oczywiście warunkiem zaliczenia do kosztów podatkowych działalności gospodarczej wydatków związanych z utrzymaniem i eksploatacją lokalu mieszkalnego jest, aby były one poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Minister przyznał jednocześnie, że organy podatkowe dotąd nieprawidłowo interpretowały przepisy, przyjmując, że jeśli na cele działalności nie jest wykorzystywany cały lokal mieszkalny, lecz tylko jego część, to warunkiem zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na czynsz czy media jest wyodrębnienie pomieszczenia służącego działalności gospodarczej. Błędnie przyjmowano również, że pomieszczenie to nie może jednocześnie w żadnym stopniu służyć celom osobistym.

Po analizie przepisów Ministerstwo Finansów zaprezentowało ww. pogląd korzystny dla podatników. Zapowiedziało też zmianę wadliwych interpretacji indywidualnych.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....