E-zwolnienia - nowe obowiązki pracodawców

Andrzej Radzisław radca prawny
Od 1.01.2016 r. zmienią się zasady przekazywania zwolnień lekarskich. Forma papierowa zostanie docelowo zastąpiona elektroniczną. Skutkiem tego zwolnienie szybciej trafi do płatnika i ubezpieczony wcześniej otrzyma należne mu świadczenie, a jednocześnie nie będzie już zaangażowany w przekazanie zwolnienia. 

Zmiany te wynikają z ustawy z 15.05. 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r. poz. 1066).

Nowelizacja ma usprawnić proces obsługi zwolnień lekarskich. O wystawieniu zwolnienia płatnicy będą informowani poprzez swój profil informacyjny. Dzięki temu ZUS będzie mógł kontrolować zasadność wystawiania także zwolnień na krótkie okresy. Obecnie praktycznie nie ma takiej możliwości - zanim bowiem takie zwolnienie w formie papierowej dotrze do ZUS, jego termin zazwyczaj już się kończy i nie można go zweryfikować.

Konieczny profil płatnika

Konsekwencją wprowadzenia tych zmian jest nałożenie na płatników obowiązku założenia profilu płatnika. Jest to konieczne, aby płatnik mógł otrzymywać e-zwolnienia lekarskie. Profil płatnika będzie tworzony za pomocą systemu teleinformatycznego nieodpłatnie udostępnionego przez ZUS.

Wyświetlono 24% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....