Ewidencja podatku bankowego

Od 1.02.2016 r. obowiązuje nowy podatek, tzw. podatek bankowy. Płacą go m.in. banki, skok, zakłady ubezpieczeń oraz firmy pożyczkowe.
Jak ujmować ten podatek w księgach rachunkowych: odnosić go w koszty czy na konto 87 "Podatek dochodowy i inne obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego"? Czy dotyczy on wszystkich jednostek udzielających pożyczki, w tym także ze środków zfśs?

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych[1] (zwanym powszechnie bankowym) są aktywa podmiotów będących podatnikami. Podstawą opodatkowania generalnie jest nadwyżka sumy kwoty aktywów podatnika wynikająca z zestawienia obrotów i sald sporządzonego na ostatni dzień miesiąca na podstawie zapisów kont księgi głównej (prowadzi się ją zawsze według przepisów uor), pomniejszona o kwotę wolną w wysokości zależnej od tego, do jakiej grupy należy podatnik. Podatnikami są:

Wyświetlono 32% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....