Działalność deweloperska – obowiązek podatkowy w VAT i dokumentowanie sprzedaży przy wpłatach na rachunek powierniczy

Konrad Piłat doradca podatkowy w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec&Partnerzy
Pytanie: Spółka zajmuje się obrotem nieruchomościami. W najbliższej przyszłości zamierza prowadzić również działalnością deweloperską, stąd powołano spółkę celową. Będzie ona mieć rachunek powierniczy i z niego otrzymywać pieniądze po ukończeniu kolejnych etapów budowy. Czy ma to wpływ na moment wykazania VAT należnego? Kiedy trzeba wystawiać faktury dla wpłacających zaliczki na poczet zakupu mieszkań? Odpowiedź:

Obowiązki deweloperów reguluje ustawa z 16.09.2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (DzU nr 232 poz. 1377 ze zm. – dalej ustawa o ochronie praw). Zgodnie z jej art. 4 deweloper zapewnia nabywcom co najmniej 1 z następujących środków ochrony:

  • IS – izba skarbowa
  • ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
  • zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy,
  • otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową,
  • otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową,
  • otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Definicje rachunków powierniczych zawarte są w art. 3 pkt 7 i 8 ustawy o ochronie praw. Otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy to należący do dewelopera rachunek powierniczy w rozumieniu ustawy z 29.08.1997 r. – Prawo bankowe (DzU z 2015 r. poz. 128 ze zm.), służący gromadzeniu środków pieniężnych wpłacanych przez nabywcę na cele określone w umowie deweloperskiej, z którego wypłata zdeponowanych środków następuje zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego określonego w tej umowie.

Wyświetlono 14% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....