Dwie umowy zlecenia z jednym zleceniobiorcą

Andrzej Radzisław radca prawny
Zatrudniamy zleceniobiorcę i opłacamy za niego składki społeczne i zdrowotne. Od 1.10.2018 r. zamierzamy z nim zawrzeć drugą umowę zlecenia.
Czy składki społeczne będziemy wówczas płacić tylko od wynagrodzenia z pierwszej umowy, czy też od obu umów, bo to umowy z tą samą osobą?

Osoba wykonująca pracę na umowę zlecenia podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dobrowolne ze zlecenia jest natomiast ubezpieczenie chorobowe. Powyższe dotyczy osoby, dla której umowa zlecenia jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Zleceniodawca, zawierając umowę, powinien uzyskać informację, czy osoba, z którą ją zawiera, ma inne tytuły, z których podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i które w ew. zbiegu z umową zlecenia powodują, że umowa ta nie jest dla zleceniobiorcy tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jeżeli nie ma innych tytułów do ubezpieczeń, zleceniobiorca powinien zostać zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych ze zlecenia.

Wyświetlono 32% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....